Ameerika: Teise tähtaja riskid ja ohud

Teise tähtaja riskid ja ohud

KIREV OLEVIK: Nädala alguses USAs toimunud president Barack Obama teine ametisseastumise tseremoonia kulges küllaltki värvikirevas õhkkonnas. Mõnede asjatundjate arvates võib teda aga ees oodata üpriski ühevärviline tulevik. Foto: internet

Nädala alguses andis Barack Obama taas vandetõotuse ja alustas oma teist ametiaega USA riigipeana. Lähiajalugu on aga näidanud, et teine ametisolekuaeg on harva täitnud nii presidendi kui ka tema valijate ootusi.

Milliseks võib kujuneda Obama teine ametiaeg? Ajakirja The American Conservative veergudel mõtiskles selle üle tuntud poliitikavaatleja ja kolumnist Patrick J. Buchanan. Tema prognooside kohaselt ootavad USA juhtkonda juba lähitulevikus ees rasked katsumused.

Alustuseks teeb Buchanan põgusa tagasivaate lähiminevikule. Selgub, et viimase poole sajandi jooksul ei ole Ameerika Ühendriikide ühegi riigipea teine ametisolekuaeg olnud edukas. Ainus erand on 1980. aastatel võimul olnud Ronald Reagan.

Võtame näiteks Franlin D. Roosevelti. Temal algas teine ametisolekuaeg katsega võtta oma kontrolli alla ülemkohus, kuid ka majanduskriisi teise lainega 1937. aastal. Poliitilisest hukust päästis Roosevelti vaid see, et 1939. aastal alustasid kaks diktaatorit, Hitler ja Stalin II maailmasõda, ja et 1940. aasta valimistel esitasid vabariiklased miskipärast äärmiselt nõrga presidendikandidaadi – Wendell Wilkie, kes tavaameeriklaste seas oli tuntud hüüdnime Wall Streeti paljasjalgne poiss (ingl k the barefoot boy from Wall Street) järgi.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 97 korda, sh täna 1)