Kandlepäev lõi pillid helisema (2)

Kandlepäev lõi pillid helisema

KANNELDAMAS: Mängu ootel on Kersti Leesmaa, Siivi Kaasik, Aive Mõistlik, Anneli Leis, Marlin Pärn ja Pille Keerd. Foto: Elina Kalm

Kannel, räägivad teadjad, olevat väega pill. Kes korra tema lummusesse jäänud, see enam lahti ei saa. Ega tahagi. Orissaares möödunud laupäeval toimunud kandlepäev – arvult juba üheteistkümnes! – tõi pilli kütkes olijad jälle kokku.

Särtsuva pakasega päeva alustati tööpinkide taga, et juba mitmeid nädalavahetusi tegemisel olnud kannelde mustrilised kaaned liimitud ja pill peitsitud saaks, virblid ja keeled jäid järgmiseks kokkusaamiseks.

Üsnagi väsitava kandleteo tulemusena saab tegija pilli, mille iga lapike iseoma käega üle käidud ja mis hingele armas. “Kandlemäng on kui meditatsioon, mis võtab päevase pinge maha,” sõnas Marlin Pärn, kellel valmimas juba teine väikekannel, seekord kümnekeelne.

Pilli- ja muusikamehele Sepa Vassale pühendatud kandlepäeva kauane eestvedaja Õie Pärtel viimistles aga juba neljandat mänguriista, mõnedki emad lihvisid lapsele tehtavat. Naerusuist seltskonda juhendas arvukaid pillilaagreid läbi viinud meistrimees Mart Aardam, kes oma kätega valmistanud arvatavasti kõiki eesti rahvapille.

Pärastlõunasel ühiskontserdil sai lisaks kandlekõlale ka laulu ja tantsu. Kaugeim osaleja oli mitmete võistumängimiste võitja ja tõeline pillivirtuoos Aivar Arak Raplamaalt, eksootilisim külaline Hiinast.

“Kui me 2003. aastal alustasime, ei osanud küll ette kujutada, et sellest saab nii järjepidev sündmus. Tänu muusikat ja kannelt armastavale rahvale on see nii läinud,” tunnustas Õie Pärtel. Maakonna idaotsa ansamblile Kannelnaised pakkusid kontserdil seltsi Waldia segakoori kanneldajad, Orissaare muusikakooli kandleõpilased ning Leisi kooli laulvad kandlelapsed Irja Aardami juhendamisel. Leisikatel oli kaasas üks omapärane riist, pirakas bassmandoliin, mille keeltega neljanda klassi poiss Raigo kenasti toime tuli. Ühendkoore toetas tantsuga kultuurimaja naisrühm Koidukiir ning oma kandlel lasi rääkida ka Mart Aardam.

Lõpetuseks haarasid Koidukiired tantsusappa kogu publiku ning pärast tänusõnu jäi lahkujaid saatma Aivar Araku kandleviis.

Kanneldajatel on koosmängu harjutada aega veel 8. juunini, mil 50. maakondliku üldlaulupeo raames toimub Kuressaare keskväljakul suur rahvamuusika- ehk pillipidu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 451 korda, sh täna 1)