Minihollandlane ehk Peaga tuulik

Minihollandlane ehk Peaga tuulik

TULEMUSEGA RAHUL: Mihkel Koppeli sõnul on Vaike talu tuulik taastatud üle ootuste hästi. Foto: Tõnu Veldre

Veskite sarjas oleme varem kirjutanud vaid Hollandi tuulikutest. Saaremaale omased pukktuulikud jäävad ka seekord ootele. Selles loos tutvustame ühte pukktuulikult Hollandi tuulikule üleminekuvormi – peaga tuulikut. Kuna ka peaga tuulik sisaldab endas pukktuuliku mehhanisme, mis on paigutatud pisikese Hollandi tuuliku kehandisse, astume sellega sammukese pukktuulikute teemale lähemale.

Kes ja millal sellise tuulikutüübi leiutas, ei ole teada. Saaremaal võeti peaga tuulik kasutusele 20. sajandi alguses, eriti hoogsalt 1920.–1930. aastatel. Levis see eelkõige ajalooliselt suhteliselt metsavaesel Lõuna- ja Ida-Saaremaal, täpsemalt Pöide ja Valjala kihelkonnas.

Üks põhjus peaga tuuliku kasutusele võtmiseks oli see, et tuuliku ehituseks ei läinud vaja eriti jämedat puidumaterjali, mis oli metsavaestele piirkondadele eriti sobilik lahendus. Näiteks pukktuuliku ehituseks oli vaja vähemalt kolme jödurat puud – emapuud, söömrit ja tiivavõlli, mille ristlõiked ületasid 30x 30 sentimeetrit, lisaks suurt hulka kerekonstruktsioonipuid, mille ristlõige jäi 21x 21 sentimeetri piiridesse.

Peaga tuulik nii suure läbimõõduga materjali ei vajanud, vaid ajas läbi alla 15cm läbimõõduga ehituspuudega, mis võisid olla ka ümarmaterjalist.

Mihkel Koppel

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 369 korda, sh täna 1)