Kuidas lund õigesti koristada? (2)

Et tervisele mitte karuteenet osutada, tuletame meelde mõned lihtsad põhitõed, mida peaks lund koristades meeles pidama.

Õige riietus. Pikemat aega õues töötades peaks olema seljas nii-öelda kihiline riietus (näiteks särk, fliis ja peal õhem jope). Kihilise riietuse eeliseks on see, et seda on võimalik ükshaaval vähemaks võtta.

Jalanõud. Jalga tuleks panna libisemisvastase tallaga jalanõud, et ennetada kehavigastuste teket kukkumisel. Jalanõud peaksid olema soojapidavad.

Töökindad. Lund koristades peaks kandma tööks ettenähtud, soojapidavaid ja libisemisvastase kattega kindaid.

Töövahendid. Igapäevase mitmetunnise töö korral peaks kindlasti valima kvaliteetse, mugava ja vastupidava tööriista.

Tööasend ja koormus. Lund koristades tuleb jälgida, et selg ei oleks küürus. Pikka aega vales asendis töötamine toob kaasa seljavalu. Samuti tuleks jälgida, et lume maht labidal ei ületaks inimese füsioloogilisi võimeid.

Puhkepausid ja soe jook. Töötamisel külmas peab tööandja tagama tööaja hulka arvestatavad vaheajad, mida on soovitatav teha iga kahe tunni järel umbes kümme minutit. Käredama ilma korral on soovitatav puhata soojas ruumis 10 minutit tunni aja jooksul. Tööandja peab puhkepausideks kindlustama töötajad soojakutega, kus oleks võimalusel saadaval kuum jook või supp. Kui töö ajab higistama, peab töötajal olema võimalik soojakus märgi riideid kuivatada või vahetada need kuivade vastu.

Ohutus. Koristades lund sõidutee lähedal, on mõistlik panna selga helkurvest või ohutusriietus.

Lõdvestusharjutused. Nagu pärast igasugust füüsilist treeningut, tuleks ka pärast lume koristamist teha paar lõdvestusharjutust, näiteks käed rippu lasta – see venitab selgroogu ja kaelalihaseid.

Töötervishoiu ja -ohutuse seaduse alusel peab tööandja andma töötajale isikukaitsevahendid, tööriietuse ning puhastus- ja pesemisvahendid, kui töö laad seda nõuab, ning korraldama töötajale isikukaitsevahendi kasutamise väljaõppe.

Olga Timmermann
Tööinspektsiooni Põhja inspektsiooni teabespetsialist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 315 korda, sh täna 1)