Rasketehnikaga lume vastu (2)

Rasketehnikaga lume vastu

MUGAVUS MAKSAB: Tempore tehnikapoe juhataja Kunnar Kesküla sõnul on Hiina masinad odavad ning selle raha eest on asja küll, aga ei maksa unustada, et tuntud brändide eest ei küsita palju raha niisama. Foto: Sander Ilvest

Esimesed lumehelbed talve hakul valmistavad rõõmu nii väikestele kui suurtele, pea kõikidele inimestele meeldib pruuni ja porikarva maad kattev valge lumevaip.

Hangede kasvades hakkab aga järjest rohkem inimesi seda “taevamannat” kiruma. Suurest lumehulgast tunnevad rõõmu vaid lumesõda pidavad poisikesed ja tõsised suusasõbrad, kes saavad oma lemmikharrastusega tegeleda.

Maa- ja majaomanike jaoks tähendab liigne kogus lund suurt töö- ja murekoormat, sest teed vajavad puhastamist ja mingist piirist alates jääb lume teisaldamisel ainult käterammust väheks. Kui luuast ja labidast enam ei piisa, tuleb appi lumefrees ehk lumepuhur – masin, mis “sööb” end isukalt valgesse hange ja paiskab kõik sisseahmitu laias kaares töötsoonist kaugemale. Järele jääb lumest puhastatud sirgete servadega rada – nagu oleks keegi hiiglasliku sõrmega lumevaibale sügava joone tõmmanud. Võimsamad lumefreesid võivad tunni jooksul teisaldada 50–60 tonni lund, seda on mitu korda rohkem, kui ka kõige sitkem labidamees suudaks. Pealegi võib freesiga töötada tundide kaupa väsimust tundmata – kui ainult lund jaguks!

Lumefreesid jagatakse üldiselt kahte suuremasse rühma: kaheastmelised, kus masina kolus pöörlev rootor lükkab ees oleva lume taga pöörlevale tiivikule, mis selle siis masinast suure kaarega välja paiskab; ja üheastmelised, kus mõlema ülesandega peab hakkama saama kolus pöörlev rootor üksinda. Seepärast on üheastmelised lumefreesid kaheastmelistest väiksema jõudlusega, kuid lihtsama ehitusega, kergemad ja kompaktsemad. Selle tõttu suudab kogenud lumefreesijuht väiksema liigendatud ala üheastmelise freesiga tunduvalt kiiremini puhtaks teha kui kaheastmelisega.

Suurema territooriumi ja paksema lume korral on kaheastmeline frees aga asendamatu, sest puhastab korraga laiema ala ja suudab lume märgatavalt kaugemale paisata. Üheastmelist lumefreesi tuleb enamasti oma ihurammuga lükata nagu lihtsamat muruniidukit, kaheastmelised liiguvad ise, kas ratastel või roomikutel. Viimane variant on mõeldud eriti raskete olude jaoks.

Kui mõnele inimesele tundub lumefrees liigse luksusena, sest sama töö saab ära teha ka lumelabida või sahaga, siis mõnikord on frees asendamatu. Näiteks pole paljudes kohtades lund labidaga kuhugi panna, freesiga võib selle aga küllaltki kaugele lennutada ja hajutada suuremale pinnale, tekitamata suuri valle lahtiaetud ala servades.
Meetrite kaupa hangesid läbi kaevata suudavad vaid hea füüsisega inimesed. Lumefreesiga on see jõukohane pea igaühele. Ja ega talv taeva jää…

Mida peaks ostja lumefreesi valides silmas pidama?

Kalle Kirss,
ML Autoservice’i motopoe juhataja:

Freesi ostes tasuks eelistada tuntud tootjaid ning kindlasti silmas pidada varuosade kättesaadavust. Pole ju mõtet soetada endale masin, mis mõne rikke korral kasutult seisma jääb.

Lumefreesi valides on väga tähtis ka see, millist pinda tuleb puhastada. Kitsas ja keerulise kujuga plats saab üheastmelise freesiga ruttu puhtaks, suur kaheastmeline frees on seal manööverdamiseks liiga kohmakas. Samas on suurem masin märgatavalt jõudsam ja sobib suuremate alade puhastamiseks.

Kuna üheastmelised freesid teevad pinna täiesti puhtaks, sobivad need paremini kõva kattega platside puhastamiseks. Kaheastmelistel freesidel saab puhastamise kõrgust reguleerida, seega sobivad need ideaalselt ebatasase pinna, näiteks kruusatee puhastamiseks.

Oluline on ka see, kas freesi tuleb lükata või liigub see ise. Honda suurematel lumefreesidel on muutuva ülekandearvuga jõuülekanne, mis võimaldab kiirust reguleerida sujuvalt, ilma astmeteta. See tähendab seda, et igaüks leiab just endale ja hetkeoludele sobiva töökiiruse. Lisamugavust pakub mõnel Honda lumefreesi mudelil elektristarter. Kuna talvel on valget aega väga vähe, siis kulub marjaks ära ka valgustus.

Tähelepanuta ei maksa jätta ka seda, et Honda pakub eraklientidele lumefreesi soetamisel viie aasta pikkust garantiid. See peaks valikul tõsine argument olema.

Kunnar Kesküla,
Tempore tehnikapoe juhataja:

Kõigepealt peaks endale selgeks tegema, mis tingimustes hakatakse lumepuhuriga tööd tegema. Maal, kus on enamasti rasked lumeolud, tuleks eelistada veoga masinat. Ja mida ebatasasem pinnas, seda suuremate ratastega võiks masin olla.
Teiseks tasub teada, mis saab siis, kui puhuriga juba tööd tehakse, kuskohast saab sellele varuosi. Lumepuhurit kasutatakse ju suhteliselt lühikesel ajavahemikul, seda aega ei saa varuosade otsimise peale kulutada.

Hiina masinad on odavad ning selle raha eest on asja küll, aga ei maksa unustada, et tuntud brändide eest ei küsita palju raha niisama. Selle eest saab mugava ja võimsa masina, mis kestab kaua. Tähelepanuta ei jäeta ühtegi detaili, näiteks käepidemete soojendust, mis käredas pakases tööd tehes väga hästi tunda on. Jah, ka odav masin teeb töö ära, kuid suurema vaevaga.

Toomas Harjus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 775 korda, sh täna 1)