Suri ettevõtja ja Salme valla juht Prits Liblik (17)

Suri ettevõtja ja Salme valla juht Prits Liblik

SÕRVE PATRIOOT: Juulikuus jäi Prits Liblik pildile, kui võttis osa sõrulaste kokkusaamisest Mõntu sadamas. Foto: Sander Ilvest

Pühapäeval suri Tallinnas haiglas 68 aasta vanuselt Saaremaa SPA Hotellide omanik ja Salme vallavolikogu esimees Prits Liblik.

“Prits oli sõrulane oma hingelt ja töökuselt ning ka oma järelejätmatus ülespooleminekus. Ta oli ka liigutavalt püsiv oma eelistuses rajada kodu ning elada just Sõrvemaa pinnal, kivide ja kadakate keskel, vastu avamere erku tuult või rahustavat vaikust,” ütles kirjanik Ülo Tuulik sõpra meenutades.

“Sõjast räsitud Sõrves ei olnud kerge majandust edendada. Prits leidis õiged suunad, kuhu poole liikuda,” rääkis president Arnold Rüütel, kelle hinnangul oli Prits Liblik ennekõike teoinimene, kes tegi Saaremaa hüvanguks väga palju. “Uued spaad inimeste tervise parandamiseks on just tema initsiatiivil rajatud. Meil kujunesid temaga väga meeldivad kontaktid. Suhtlesime ka perekonniti. Alati, kui Saaremaal olin, leidsime aega tassikese tee või kohvi joomiseks ning mõtete vahetamiseks,” meenutas Rüütel.

Saaremaa liha- ja piimatööstuse kauaaegne direktor, nüüdne pensionär Ahti Viilup mäletab meie hulgast lahkunud ettevõtjat ajast, kui too töötas veel piimaautojuhina.

“Kui Prits õue peale saabus ja oli jõudnud vastuvõtuplatvormile, siis said kõik tema läheduses olnud inimesed osa Pritsu naljadest,” rääkis Viilup.

Ta kinnitas, et Prits oli tegus mees, sõber, kellega koostöö klappis. “Tõsi, viimastel aastatel märkasin tema kibestumist, mis ehk meiegi suhteid tumestas,” nentis Viilup. “Äris pead alati arvestama koostööpartneritega. Võib-olla tal see nii briljantselt ei õnnestunud.

Saaremaa heaks tegi ta aga palju. Seda peame kõrgelt hindama.”

Oma kodumajandis Sõrves nii traktoristina kui ka seafarmis töötanud Juuli Pihl meenutas suurmajandi direktorit heade sõnadega: “Prits suhtus oma majandi töötajatesse väga hästi. Alati, kui ta juhtus vastu tulema, pidas auto kinni ja küsis, kuidas tööl läheb ning kas on muresid. Kui oligi talle midagi kurta, siis võttis ta selle südamesse ja asi lahendati kiiresti. Ta oli väga vastutulelik, sõbralik ja tore inimene,” rääkis Pihl.

Endise pankuri, Kuressaare Veevärgi juhatuse liikme Aivar Sõrme meelest oli Prits Liblik mees, kes mõjutas kogu Saare maakonna majandustegevust üsna palju. “Turism on meil ju kogu aeg olnud. Prits Liblik tegi sellest arvestatava majandusharu. Igale poole, kus ta on toimetanud, on ta jätnud endast tugeva jälje,” hindas Sõrm.

Pihtla vallavanem Jüri Saar töötas aastaid ATK-s (agro-tööstuskoondises – toim) ka Libliku alluvana. “Ta oli vinge töömees, kes oskas asju nii korraldada, et sellest ka tulu tõuseks. Ärimehena oli ta väga kõva tegija. Juba vene ajal oskas ta majandust tolleaegsete reeglite kaudu sättida. Pärast tõestas ta ennast ka kapitalismis edukalt,” ütles Saar.

Salme vallavanem Kalmer Poopuu rääkis, et vallavolikogu esimehena hoidis Liblik valla tegemistel silma peal. “Ta tajus õigesti kõiki neid asju, mis elu edasi viivad. Prits innustas meid paljusid asju tegema, julgustades neid, kes milleski kahtlesid.”

Prits Libliku pojad Tullio ja Ago Liblik on isale tänulikud õpetussõnade eest, mis neidki ettevõtlusteele suunanud.

“Ta oli meile esimene eeskuju, kelle järgi joonduda. Eelmisel nädalal arutasime temaga veel majandusasju. Isa oli meil ju alati käepärast, kui oli midagi arutada,” ütles ettevõtja Tullio Liblik.

Prits Libliku matusetalitus on 11. jaanuaril kell 14 Salme rahvamajas.

 

Taheti perroonilt varastada

Vitaalset meest, kelle sünnitas 68 aastat tagasi Saksamaale küüditatud Sõrve naine kaugel võõrsil, teadsid-tundsid vist küll kõik saarlased.

Kirjanik Ülo Tuulik on pisikesest Pritsust kirjutanud oma teoses “Sõja jalus”. Autor kirjeldab, kuidas imikut, seda väikest pambukest, raudteeperroonilt varastada taheti. Ilmselt arvas pikanäpumees, et pakikeses on vahest mingit toidupoolist. Õnneks ei läinud kurikaela kavatsus korda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 6 684 korda, sh täna 1)