Sula viis küladest taas elektri (3)

Sula viis küladest taas elektri

POSTILJONI OOTAMAS: Eile hommikul raius Lembit Kivi oma koduvärava eest jääd, et kirjakandja uute uudistega ikka turvaliselt kohale jõuaks. Foto: Sander Ilvest

Pühade ajal pidid Sakla küla elanikud jälle leppima vaid ühe faasiga kolme asemel.

Kuigi toalaes pirnid hõõgusid, hakkasid kärssama kaevus olevad elektrilised veepumbad ja ühes peres tuli koertele rõõmuks ära visata kolm kilo pühadeks varutud hakkliha, sest külmkapp lakkas töötamast.

Inimesed on nördinud ja nõutud. Elektrifirma valvetelefonil vastatakse, et kõik brigaadid on töös ja teieni jõutakse siis, kui jõutakse.

Rikub elektriseadmed

Digisüsteemile ülemineku järel juba neli digiboksi välja vahetama pidanud Vello Raad kurdab, et Viasat on küll oma kuludega katkised digiboksid ära parandanud, aga remontimisele kulub vähemalt kolm nädalat.

Raadi arvates on tal televiisorita läbi ajada tulnud kokku umbes pool aastat. Lisaks on tal läbi põlenud sügavkülmiku mootor ja suvel kõrbes läbi kaevupump.

Seekord jõudis Vello Raad õnneks enne koju, kui pump uuesti läbi oleks põlenud. Mees seletab, et kui traatidest tuleb vaid üks faas, käib pump küll natuke ringi, aga vett ei tule ja mootor kuumeneb seega üle.

Elektrifirma loiu suhtumise põhjuseks peab ta seda, et nende neli majapidamist jäävad külast natuke eemale. Kokku oleks vaja välja vahetada umbes kilomeeter õhuliine.

Vello Raadi sõnutsi ei saa siiski öelda, et midagi tehtud poleks. Paar aastat tagasi pandi õhukaablit pool kilomeetrit, millele sel suvel lisandus veel pool kilomeetrit, aga siis selgus, et alajaamani tuleks veel natuke kaablit paigaldada.

Nüüd on külarahvas ootusärevuses, et kas seekord saadakse rutem hakkama või kulub jälle kaks aastat.

Vello Raad ise on hoolimata jamadest optimistlik. Paari päeva pärast saabuva elektrihinna tõusu kohta arvab ta, et selleks ju hinda tõstetaksegi, et nemad lõpuks endale garanteeritud elektrivarustatuse saaksid.

Elektrilevi kommunikatsioonijuht Tuuli Sokmann ütles, et kui klient teavitab, et tal on üks faas puudu, tähendab see riket, mis kõrvaldatakse esimesel võimalusel.

Esitage kahjunõue!

“Saaremaal on viimastel päevadel olnud palju jäitest tingitud keskpingerikkeid, mistõttu on rikete kõrvaldamine võtnud kahjuks ka tavapärasest rohkem aega. Esmajoones tegelesime suurt arvu majapidamisi varustavate keskpingerikete likvideerimisega ja seejärel saime ette võtta väiksemad madalpingeliinid,” rääkis Sokmann.

Kui elektroonikaseadmetele on tekkinud voolu kadumisest kahju, palub Eesti Energia esitada klienditeenindusele kahjunõude avaldus.

Tuuli Sokmann soovitab tutvuda Elektrilevi veebilehel ka kahjude ennetamisvõimalustega.

“Nii näiteks näeb Eestis kehtiv standard ette, et 3-faasilised mootoriga seadmed peaksid olema kaitstud spetsiaalse mootorikaitsega, et võrgus tekkivad häired neid ei kahjustaks,” sõnas Tuuli Sokmann.

 

Libedus pühade ajal traumasid ei põhjustanud

Nii kinnitas ajalehele Kuressaare haigla ravijuht Reet Tuisk.

Tuisu sõnul ei uskunud ta ise ka, kui eile hommikul pühade kokkuvõtteid vaatas, et inimesed kukkusid ja said traumasid vaid siseruumides.

“Kokkuvõttes möödusid seekordsed pühad üllatavalt rahulikult ja tavapäraselt,” tõdes ta.

Siiski oli Kuressaare tänavatel ringi sõites näha libedal ukerdavaid inimesi, kes võimalusel seinast või aiast kinni hoidsid.

Üks mees rääkis eile, et ta oli 25. detsembri hommikul kukkunud Pihtla tee ja Kevade tänava ristmikul. Käsi ja rindkere pidid siiamaani valusad olema.

Küsimuse peale, miks ta traumapunkti ei pöördunud, vastas mees, et valu on organismi loomulik reaktsioon kukkumisele.

Ilmselt oli selliseid “kangelasi” veelgi, kes, hambad ristis, valu kannatasid, aga arsti juurde ei läinud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 243 korda, sh täna 1)