Kalakasvataja plaanib rajada mustikaistanduse

Kalakasvataja plaanib rajada mustikaistanduse

RAUL SCHIFF: “Kui hakata arutama, millega üldse n-ö suures pildis tegeleda tasub, siis ainus asi, mis siin Eestis on, ongi puhas loodus.” Foto: arhiiv

Sõrves Kaavis tegutseva kalakasvatusettevõtte omanik Raul Schiff tahab Lümanda turbamaardlas rajada 5–10 ha suurusele maatükile mustika- ja jõhvikaistanduse.

Raul Schiff ütles Saarte Häälele, et tema idee on praegu veel ülimalt toores ja elluviimisest nii kaugel, kui üldse olla saab. Siiski andis Eesti maavarade komisjon kaks nädalat tagasi nõusoleku rentida turba-
maardla maa välja marjaistanduse rajamiseks.

Raul Schiffi sõnul on see paik Lümandas lihtsalt üks võimalikest istanduse asukohtadest. Praegu on veel uurimata, kuidas selle maa niiskusrežiim ja happelisus sobib marjakasvatuseks.

Tulevase istanduseomaniku sõnul pole ta veel ka selgeks mõelnud, kas istanduse saak läheb müüki marjadena või töödeldud kujul. Kuna mustikapõõsas hakkab saaki andma 3–4 aasta pärast, siis on selle küsimusega tegelemiseks aega veel küllalt.

Kuigi ühe või teise marjaistanduse idee võib pealtnäha tunduda küllaltki iseenesestmõistetav, söandavad end selles osas proovile panna vaid väga vähesed. Küsimusele, miks see nii on, vastas Raul
Schiff: “Selleks peab olema nii jäärapäine, et jube!”

Miks kalakasvataja siiski just marjade vastu huvi tundma hakkas? Marjakasvatusega on Schiff väikest viisi tegelenud siiski juba mõnda aega – kodus Salmel on tal väike proovipõld, kus kasvavad erinevad mustikasordid.

“Kui hakata arutama, millega üldse n-ö suures pildis tegeleda tasub, siis metallurgiaga ei ole Eestis mõtet tegeleda, Hiina teeb niikuinii kõik vidinad ära. Ainus asi, mis siin Eestis on, ongi puhas loodus,” põhjendas Schiff.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 108 korda, sh täna 1)