Uus ja vana London saarlase pilguga

Uus ja vana London saarlase pilguga

Olümpiamängudeks ehitati Euroopa suurim kaubanduskeskus Stratford City. Foto: erakogu

Aastast 2012 kolmekordne olümpialinn London on kontrastide linn. Siin kohtuvad kuningakoja aristokraatlikkus ja lihtrahvalikkus, konservatiivsus ja vabameelsus, vanad kahekordsed kivimajad ja taevasse kõrguvad klaasfassaadid, tõeline rahvuste paabel. Artikli autoril oli võimalus külastada Londoni olümpiaobjekte ning kohtuda projekteerimist ja ehitamist korraldanud arhitektuuri- ja inseneribüroode meeskondadega. Tutvusime objektide loomeprotsessiga ja kaasaegsete projektijuhtimisvõtetega, kvaliteedijuhtimise meetoditega.

Mängude tänaseks avaldatud eelarveks kujunes ca 9,3 miljardit naela, millest umbes 75% kulus Londoni East Endi piirkonna arendamiseks. Rahastusallikad olid 2 miljardit naela loterii võidufondidest, 2 miljardit erasektorist ja 5,3 miljardit naela riigilt. 2005. aasta maksumusprognoos 2,4 miljardit naela kasvas lõpuks neljakordseks.

Olümpiapargi ja -küla asukoha valimisel oli kolm olulist kriteeriumi: suhteline lähedus kesklinnale ja võimalus korraldada miljonite inimeste transporti, arendatava piirkonna maa suhteline odavus, tehniline võimalus välja ehitada kaasaegsed insenerikommunikatsioonid.

Toomas Rihvk

Edasi loe detsembrikuu Oma Kodust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 239 korda, sh täna 1)