Aeda planeeri talvel

Aeda planeeri talvel

Kas ideaalaed? Üks silmapaistvamaid baroki ja rokokoo arhitektuurimälestisi Lätis on vaieldamatult Rundale lossikompleks koos selle juurde kuuluva Prantsuse aiaga. Kuigi aed on vaid 10 ha suurune, õnnestus Francesco Bartolomei Rastellil sellesse projekteerida keeruliste alleede, ristalleede, lehtlate ja boskettide labürint. Foto: Tõnis Kipper

Talvel aias midagi suurt korda ei saada. Nii vähemasti arvatakse. Kuid just talv on õige aeg mõtlemaks sellele, mida ja kuidas teha siis, kui ilm juba laseb midagi teha.

Kas on lihtsam alustada päris tühjalt platsilt ehk siis n-ö puhtalt lehelt?

Asjal on ikka kaks otsa.

Tühja platsi on lihtsam planeerida. Ühe aia planeerimiseks on väga palju ja väga erinevaid võimalusi. Eelkõige johtub planeering aia funktsioonist ja selle omanikest. See tähendab, et kes on omanikud ja mida nad oma aialt ootavad, mida nad siin näha soovivad.

Vähem tähtis ei ole ka see, kui palju me tulevikus aias tööd teha jõuame, nii ajaliselt kui ka füüsiliselt. Aed olgu seal tegutsejale rõõmuks ja puhkuseks. Aed ei tohi olla stressiallikas.

Kuna inimesed on erinevad, on loomulik, et ka nende aiad erinevad üksteisest, olgu siis vähemal või suuremal määral. Samas on aedades traditsiooniliselt oma aiaosad ja -elemendid. Seega ei pea algaja aiarajaja hakkama jalgratast leiutama. Järgides lihtsaid kujundusreegleid, traditsioone ja oma sisetunnet, võib ka väga heleroheline rohenäpp planeerida endale hästi toimiva õueala, mis on silmale kena vaadata.

“Vana aed uueks” on kindlasti suurem väljakutse. Ja minu meelest põnevam. Hea, kui ülekasvanud ja hooldamata krundil seistes on olemas juba kindel nägemus samast kohast aastate pärast. Kõigil seda kohe ei teki. Sellest pole hullu. Kõigepealt tuleb vana aed niikuinii puhastada üleliigsest sodist. Siia hulka kuulub ka haigete ja inetute puude, samuti vales kohas kasvavate taimede (tavaliselt on nad väljaveninud ja rääbakad tegelased) eemaldamine.

Pärast suuri koristus-langetus-puhastustalguid avaneb krunt uues valguses ja omanikul hakkab tekkima visioon, milline see aed võiks välja näha aastate pärast.

Vana aia uuendamisel on tähtis säilitada funktsioneeriv ja väärikas. Segav ja mittetoimiv tuleb eemaldada.

Edasi loe detsembrikuu Oma Kodust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 453 korda, sh täna 1)