Kodune jõuluõlu puhastab naljasoont (1)

Kodune jõuluõlu puhastab naljasoont

ÕLLEALGE LUMELE JAHTUMA: Tannist lillasse vanni nirisenud märjuke vajab korralikku jahutamist. Selleks on Tarmo isegi uue läikiva ämbri soetanud. Foto: Sander Ilvest

Metsaääre külas elava koduõllemeistri värava taha jõuame tuisusel talvehommikul. Jõuludeni on parasjagu veidi enam kui nädal ning seega on just viimane aeg korralik laar õlut käima panna, et kena kodune rüübe jõululaual ikka esindatud oleks.

Õllemeister Tarmo Tooli koduõu ei paista suure lume seest esimese hooga väljagi, ent juba paistab hangede vahelt meister ise – müts kuklas, nägu naerul ja käsi tervituseks viipamas. Kui tavaliselt võib maakodude hoovis kohata esimesena valvekoera, kes külalisi haukumisega vastu võtab, siis siin majapidamises tuiskab ajakirjanikele valjult näugudes vastu mustavalgekirju hiirekelder. “Ta on selline epakas. Kohe kohal, kui külalisi näha. Võite ta kaasa võtta,” tähendab majaperemees muigel sui oma kassi tutvustades. Ka koer on siin peres olemas. Tema ei tihka aga suure lumega oma soojast kuudist ninagi välja pista.

Õlu sauna ees juba vaikselt vädimas

Astume siis lahke peremehe ja ta kassi seltsis hoovi, sauna ette, kus õlu päratust tõrrest juba nirisemas. Sealt kerkiv aur toob mõnusa soojatunde palgele. “Mul siin pool ööd mässatud,” tunnistab õllemeister. Tõsi, mehel on humalad keedetud, korralik “pudru” kuuma veega kokku keeratud ning vädima jäetud. Ega hetkel muud teha polegi, kui oodata. Mitte et see ootamine mingi tähtsusetu tegevus oleks.

Ehkki külmakraade sel hommikul väga palju pole, kipub külm juba varsti vägisi varbast näpistama. Tuppa sooja minna aga ei taha. Ehkki peremees lahkelt lubab. Mis õlletegu see selline oleks – õlu õues, ise toas? Ei, tuleb oodata ja niristada! Nii kaua, kuni märjuke selgeks läheb. Siis saab ootamise kõrvale hakata väärt kraami jahutama ja panna ta ootele, nagu õllemeister selgitab. “Kuniks pärm sisse tuleb,” sõnab ta.

“Ai-ai-ai!” lõhestab hetkelise vaikuse fotograaf Sandri hale hüüd. Kass, va väänik, on suures pailootuses üritanud mööda ta püksisäärt üles ronida ja selle tegevuse käigus oma nõelteravad küüned talle pikemalt mõtlemata säärde löönud.
Kassi trikkidest korraliku kõhutäie naernud ja õlleteo juurde naasnud, tõdeb meister Tarmo, et ega tal olnudki tegelikult plaanis tänavusteks jõuludeks õlut teha. Saarte Hääle “ässpakkumisele” jõuluõlut pruulida ei saanud ta aga oma sõnul kuidagi ära öelda.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 502 korda, sh täna 1)