Helikopteriangaar sai nurgakivi (6)

Helikopteriangaar sai nurgakivi

NURGAKIVI HELIKOPTERIANGAARILE: Kuressaare Ehituse juhi Tõnu Toompuu valvsa pilgu all lasevad urni nurgakivisse PPA asedirektor Tõnu Hunt ja Kuressaare linnapea Mati Mäetalu. Foto: Sander Ilvest

Eile pandi Kuressaare lennuväljal nurgakivi politsei- ja piirivalveameti helikopteriangaarile ja kordonihoonele.

Ühise angaari ja kordonihoone rajamisega Kuressaarde tagatakse kiirem reageerimine ja sündmuskohale jõudmine piirivalvejuhtumite ja päästevajaduse korral Läänemerel Eesti vastutusalas.

“Praegu asuvad lennusalga lennuvahendid Tallinna lennuväljal ja kohalejõudmisaeg hädaolukordade ja muude piirivalvealaste juhtumite korral Läänemerel on liiga pikk,” ütles peadirektori asetäitja piirivalve alal Tõnu Hunt.

Lääne-Eestisse angaari ja kordonihoone rajamisega ning seal helikopteri valmisoleku tagamisega täidab lennusalk oma 2013. aastaks seatud eesmärgi – jõuda Läänemere piirkonnas sündmuskohale maksimaalselt 45 minutiga tänase 2,5 tunni asemel.

“Kopter peab õhus olema 15 minuti jooksul pärast käsu saamist,” kinnitas Hunt. Seni on lisaks Tallinnale soojustamata angaariga maandumisplats veel Narvas, Värskas on ainult plats koos tankimisvõimalusega.

Lennusalga angaarile lisaks on kordonihoones ruumid piirivalvuritele, keda saab kokku olema 26, aga nad on valves vahetustega. Esimesele korrusele tulevad kontor ja autode pesu- ja remondikohad, õppeklass, spordisaal ja koerte hoiukoht. Teisele korrusele aga magamisruumid.

Uus kopter, mis hakkab baseeruma rajatavas angaaris, soetati välispiirifondi 2008.–2010. aasta programmide vahendite arvelt. Kokku on lennusalgal kolm päästekopterit ja üks väiksem kopter, mida kasutatakse patrullimisel. Lisaks tehakse praegu merepiirivaatlusi lennukiga, mis Kuressaare baasi valmides asendatakse samuti kopterilendudega.

Hoone ise läheb maksma 3,2 miljonit eurot, millest välispiirifondi abi moodustab 1,3 miljonit eurot. Hoones on pinda 1655 m2 ja selle kasutamise ajaks on ette nähtud 50 aastat.

Rajatise valmimistähtaeg on 24. juuni, aga Tõnu Hundi kinnitusel hakkab kopter alaliselt Kuressaares asuma alles järgmise aasta sügisest. “1. juulist on olemas valmidus, mis tähendab, et kopter on Kuressaares ilmselt nädalakaupa, aga kindlasti tihedamini kui seni,” kinnitas Hunt.

Praegu otsitakse aga personali. Lisaks neljaliikmelisele kopterimeeskonnale peab kohapeal olema kaks tehnikut. Kahjuks ei saa peadirektori asetäitja eelistada neis ameteis saar-lasi, sest tegemist on väga spetsiifilise erialaga, mis eeldab vastavat väljaõpet.

Kuigi projekti juhib Riigi Kinnisvara AS, teeb ehitustöö Kuressaare Ehitus, mille juht Tõnu Toompuu kinnitas, et nad on ehitanud küll sadamaid ja haiglaid, aga sellist objekti pole neil veel olnud, kust pärast helikopter välja lendab.

“Ehituse tähtajaks valmis saamiseks oleks vaja kuu aega pehmet talveilma, et lõpetada müüritööd,” selgitas Toompuu. Selle tunnikese, mis nurgakivi panekule kulus, lubas ta kiirendatud tempos järele teha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 629 korda, sh täna 1)