Sõjaajaloo muuseumi saatus on endiselt lahtine

Sõjaajaloo muuseumi saatus on endiselt lahtine

KÕIK ON VEEL LAHTI: Johannes Tõrs ütleb, et Tehumardile rajatava kaasaegse muuseumi ekspositsioon hõlmaks Saaremaa sõjaajalugu alates Salme laevast kuni tänapäevani välja. Fotol annab Tõrs intervjuud ETV-le. Foto: Egon Ligi

“Muuseumi rajamine on minu eluloos ette nähtud ja ma pean selle ära tegema,” ütles Johannes Tõrs 27. mail 2008 Õhtulehele. Kahjuks ei ole ta muuseumi rajamisega Tehumardil jõudnud veel tänasekski ideest palju kaugemale. Valla maale planeeritavast muuseumist on Tõrsil seni olemas eskiisprojekt.

Novembris võttis Tõrs taas ühendust Salme vallavalitsusega. Vallast soovitati tal algatada detailplaneering. Valla ehitus- ja maanõunik Jüri Kluge ütleb, et praegu ei ole muusemi detailplaneeringut keegi veel algatanud.

Positiivse sõnumina märgib ta, et muuseumihoone rajamise vastu ei ole põhimõtteliselt enam ei muinsuskaitse- ega ka keskkonnaamet. Lisaks on vallavalitsuse poole kirjaliku ettepanekuga pöördunud skulptor Riho Kuld, kes on Tehumardi “mõõga” üks autoritest.

Kulla meelest tuleks vahepeal suureks kasvanud männid monumendi ümbert maha võtta, sest linna poolt tulles avaneb vaade monumendile alles siis, kui ollakse juba parklast möödas.

Ehitab hoopis Lagedil

Tõrs arvab detailplaneeringu algatamise kohta, et tegemist on ju valla maaga. “Mulle on lubatud koht muuseumi jaoks nii vallamaja taha – kuhu tehti hoopis Tõllumaa – kui ka Salme jõe suudmesse, kus on nüüd paadisadam,” on Tõrs ärritunud.
Seni, kuni Tehumardi maa asi kindel pole, plaanib Tõrs täiustada oma Lagedi muuseumi merendusõppe alase ekspositsiooniga. Tema sõnul saab Lagedi praegune töökoda järgmise aasta augustiks peale veel kaks korrust, kus on kokku 640 m2 ekspositsioonipinda.

Teisele korrusele tuleb mereharidus- ja kolmandale korrusele püsinäitus “Eesti mehed Afganistanis”. Tõrsi kinnitusel on nn Karu-kool [kunagi asus Tallinnas Karu tänaval merekool –toim] saanud juba ajalooks ja mereakadeemiast saab lähiajal Tallinna tehnikaülikooli Koplis asuv ripats.

Pole lootust kaotanud

“Kui ma vallaga kaubale ei saa, siis on mul ka endal Sõrves 21 hektarit maad ja seal Tehumardil on veel sõjaväeosa, mis on Kaitseliidu käes,” pole Tõrs muuseumi suhtes lootust kaotanud.

Saaremaa sõjaajaloohuviliste ringkondades on juba pikemat aega arutatud ideed koondada kõik senised väiketegijad ühe mütsi alla. Et seni on entusiastide eestvedamisel rajatud sõjaajaloo väljapanekud nii Orissaares kui ka Sõrve sääre tipus, siis tundub keskse Saaremaa sõjamuuseumi rajamine Tehumardile üsna loogiline.

Sellisel juhul jääks Orissaarde restaureerimistöökoda ja rasketehnika hoiukoht ning Säärele I ja II maailmasõja aegseid rannakaitsekindlustusi ja piirivalve ajalugu kajastav väljapanek. Tehumardile rajatava kaasaegse muuseumi ekspositsioon hõlmaks Saaremaa sõjaajalugu alates Salme laevast kuni tänapäevani.

Saaremaa sõjamuuseumi ideed on vestlustes toetanud ka Eesti sõjamuuseumi esindajad. Millal keskse sõjamuuseumi rajamine Saaremaale reaalsuseks saab, ei oska osapooled veel öelda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 107 korda, sh täna 1)