200 last, 7 õpetajat, 36 kitarri, 24 kõlarit… (FOTOD) (3)

200 last, 7 õpetajat, 36 kitarri, 24 kõlarit...

SATTUS BASS: Saara Väli Orissaarest ütles, et tuli teistest hiljem ja seepärast sai pilli, mis oli üle jäänud. Aga ta on rahul. Rahul on ka Helena Teesalu (vasakul) ja Raahel Ränk. Foto: Sander Ilvest

Pärastlõunasel või õhtusel ajal Saare- ja Muhumaal ringi liikudes võib vast üsna tihti kuulda, kuidas kuskil kliriseb trummitaldrik, kõlab lauluhääl või vaikusest kostab meeldiv bassikäik. See on Bändikool.

Saaremaa üks tuntumaid pillimehi Ain Kivilo ütleb, et ega ikka igaühele muusikakool sobigi. “Ma pole ise üheski muusikakoolis käinud,” muigab mees, kes seevastu näiteks on laval korduvalt Ivo Linnat saatnud. Orissaare muusikaõpetaja Martti Nõu lisab, et ega bänditegemisel pea eesmärgiks võtma rokistaariks saada või Wembley staadionile esinema pääseda. Kuigi võib.

Trikke peab oskama

Lümanda rahvamaja ühes ruumis on esmapilgul paras kaos. Kuid seda see siiski pole. Bändikola täis ruumis kõlab, et kui vaja, siis võib kõik kolm karu minema viia või rahvakunstniku nööri mööda käima panna. Kes laulab, kes mängib pilli, kes elab niisama kaasa.

Andra Kuivjõgi istub trummide taha, haarab pulgad ning ruumis hakkab vaikselt kõlama basstrummi rütm.

– “Oskad pulki sõrmede vahel keerutada ka?”
– “Mkm.”

Õpetaja Ain astub ligi ja ütleb, et oi-oi, see on ju see kõige tähtsam. Haarab pulgad kätte ja keerutab neid vilunult. Andra proovib järgi teha ja juba see tuleb. “Nüüd proovi tat-tat-tat-taa,” annab Ain talle uue järje kätte.

Nurgas pusib Karl-Alder Kuivjõgi basskitarriga. Nii ametis, et ei pane tähelegi, kui fotograaf talle objektiivi vaat et näkku pistab. Õpetaja astub juurde ja aitab. Haarab kitarri, näitab paar käiku ette ja edasi harjutab poiss ise.

Soolokitarri häälestada püüdev Mari-Ann Udeküll vastab küsimusele, mis bänditegemise eesmärk on, et tegelikult tahaks ikka esinema ka jõuda. “No tegelikult on see kõik ikka ülilahe,” kostavad kõik ruumis olevad bändiliikmed.

Läheb mänguks. Bass teeb otsa lahti ja Andra aitab trummiga kaasa. Ja siis kaob elekter. Aga ilma vooluta bändi ei tee. Ei tea, kas asi oli nüüd selles, et Lümanda rahvamaja elektrisüsteem ei ole bänditegemiseks mõeldud, või selles, et õues sajab paksu lobjakat, mis maakohale iseloomulikult on taaskord vanade elektrisüsteemide üle võitu saanud. Pigem viimases. Igatahes jääb “Vana jõgi” kuulamata.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 661 korda, sh täna 1)