Lõu külast kaovad lambad (20)

Lõu külast kaovad lambad

KARJA JUHTOINAS ON VEEL ALLES: Juhtoinast silitaval lammaste perenaisel Merike Sepal on pisarad silmis, kui ta kadunud loomadest räägib. Foto: Sander Ilvest

Salme vallas Lõu külas lambaid pidavad Merike ja Egon Sepp on viimastel kuudel hädas oma lammaste kokkulugemisega. Nimelt usub pererahvas, et vähemalt 20 looma nende sajapealisest karjast on teadmata kadunud.

Lisaks oli Seppadel eilse seisuga puudu üheksa kitse. Juba enne lume tulekut 150 hektarit maad läbi jalutanud Egon Sepp kaldub arvama, et seekord pole loomad langenud mitte hundi või muu looma ohvriks, vaid nende kadumise põhjuseks on inimtegevus. “Kui mingi loom oleks lamba murdnud, peaks midagi ikka maha jääma,” arvas perepea. “Nädalavahetusel käisime kogu perega metsas otsimas ja siis saime 8 lammast kätte,” lisas ta.

Jääb muidugi võimalus, et loomad on aiaga piiratud alalt lihtsalt välja pääsenud. Seda, et lambad-kitsed on varastatud, Egon Sepp kinnitada ei söandanud. Kuid mõni päev tagasi, vahetult enne kitsede kadumist, nägi ta koju tulles tee ääres seisvat valget kaubikut. Toona ei pööranud ta autole tähelepanu. Kuid kui hiljem oli ainus alles jäänud kits just samas kohas, kus varem seisis kaubik, tekkisid tal kahtlused.

Lisaks on ta teistelt Saaremaa lambapidajatelt kuulnud sarnastest lammaste jäljetult kadumistest. Veelgi enam, enne euro tulekut oli tema poole pöördutud ettepanekuga müüa lambaid 300 krooni tükk mustalt. Toona saatis ta ülesostja täpsemalt uurimata pikalt, mida ta nüüd kahetseb, sest võib-olla sama mees ongi nüüd leidnud ebaausad inimesed, kes võõraid loomi varastavad.

Ka eile suundus perekond metsa loomi otsima. Peamiseks põhjuseks seejuures, et neil on kadunud loomadest lihtsalt kahju. Teine põhjus peitub aga arvepidamises. Sepp selgitas, et seaduse järgi tuleb loomade kadumisest PRIA-le teada anda seitsme päeva jooksul. Siis võetakse loomad arvelt maha ja kui nad siis hiljem juhuslikult välja ilmuvad, ei saa neid enam arvele tagasi võtta.

Kevadel, pärast lume sulamist, lubab Egon Sepp suure tee äärde paigaldada videokaamera, et oleks näha, mis tee peal toimub. Muud kohta lammaste salaja autole laadimiseks ta ei näe, sest karjamaade ümbrus on suhteliselt soostunud ja võsaga kaetud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 474 korda, sh täna 1)