Ajakaja: Mõtlemisest (2)

Jõulude ajal on taas kord meeles mõlkumas igasugu mõtteid väärtustest ja valikutest, ilusatest südamesse minevatest asjadest, õnnest, rahust ja väärikusest. Miks see küll nii on? Miks me ei taha nendest asjadest igal argipäeval mõtiskella? Miks just jõuluaeg meid filosoofilisemaks ja ka tundlikumaks teeb? Küllap on igapäevaselt ka meie mõtted argipäevased. Et pühade ajal pühalikumad mõtted…

Aga miks ei võiks me oma mõtetes pidupäevi pikendada, nende hulka suurendada, sest meie mõtteid ja mõtlemist ei keela ju keegi? Kunagi kirjutas keegi kirjandusklassik, et oma mõtetes oleme kogu aeg vabad, isegi siis, kui vanglas oleme. Samamoodi on ju ka õnne ja rõõmuga.

Ent kui meie inimesi vaadata, siis tegelikult – isegi, kui me füüsiliselt vabad oleme – oleme kinni oma mõtetes. Ja paraku keelame endale häid mõtteid. Jah, kõiges selles, mis toimub meie kahe kõrva vahel, saame süüdistada või kiita vaid iseennast, paraku. Seega, kui meile tundub, et meie elu on rõõmutu ja hale, siis kas see ikka päriselt on nii? Võib-olla on see vaid meie mõte, mis teatud olude sunnil on meid masendusse viinud?

Keeruline on muidugi siin ajalehekolumnis inimestele mingit nõuannet anda, aga mõtiskluseainest ja ehk tortsu inspiratsiooni jõuluaegseks helgemaks mõttearenduseks võiks ju küll pakkuda.

Tõsi ta on, eestlane oma mõtlemise hädadega nõustaja jutule väga ei kipu, erinevalt heaoluriikide elanikest. Eestis üritatakse ikka ise hakkama saada või ostetakse raamat sellest, kuidas võidelda raskustega või kuidas võita stressi jne. Võib-olla need raamatud aitavad. Võib-olla ka mitte.

Mul on kaks kolleegi, kes iga kord, kui neid näen, kiruvad ja kurdavad oma madala palga üle ja rõhutavad, et uih, ei saa ikka seda ega ka mitte teist endale lubada. Uut ja paremat töökohta nad endale aga ei otsi. Kui sa tegelikult oma elu paremaks muutmiseks midagi ette võtta ei taha, siis ära kiru ka. Eks. Minu mõte on, et me ise sõnumegi oma olukorda negatiivseks. Proovigem siis sõnuda advendiajal positiivseid asju. Ja pidagem meeles, et sõna algab mõttest. Ehk siis – võiks ju vahelduseks ka positiivselt mõelda…

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 173 korda, sh täna 1)