Elektrilepingu sõlmijad tekitasid järjekorra (5)

Elektrilepingu sõlmijad tekitasid järjekorra

TÕSINE KATSUMUS: Jüri Uljas ja Sirje Arro Sauverest ootasid lepingu sõlmimiseks poolteist tundi järjekorras. Nemad olid kindlad, et leping tuleb sõlmida. Foto: Sander Ilvest

Eile kella 11 ajal ootas Eesti Energia Kuressaare kontori teenindussaalis paarkümmend inimest võimalust sõlmida elektrileping.

Kui parajasti klienditeenindajani jõudnud inimesed olid järjekorras seisnud poolteist tundi, siis järjekorra lõpus loodeti hakkama saada tunniga. Nurinat kostis selle üle, et järjekorraautomaat ei tööta, mistõttu ulatus järjekord lausa vahekoridori, sest inimesed seisid üksteise taga nagu nõukogudeaegses leivasabas.

Hoolimata ajakulust viskasid inimesed nalja, et Eesti Energia tahab ilmselt veenduda, et nende kliendid tõesti ka füüsiliselt olemas on, sest lepingut saab sõlmida vaid ID-kaardiga, aga näidu saab teatada ka panga kaudu.

Enamik sabas seisjaid oli veendunud, et tegemist on sundolukorraga ning kui lepingut ei tee, tuleb uuest aastast kõvasti rohkem maksta. Eesti Energia eelisena nähti oma elektrijaama olemasolu.

Ootajad väitsid, et kodutöö on neil tehtud. Rohkem eelistati nn kombineeritud varianti, aga kõik küsitletud olid kindlad, et elektri hind tõuseb nagunii.

Eesti Energia pressiesindaja Eliis Vennik ütles Saarte Häälele, et eilseks oli Saare maakonnas lepinguid sõlmitud ligi 6200. Kõige populaarsem on olnud sarnaselt ülejäänud Eestiga “Kindel pakett” ehk fikseeritud hind. Pressiesindaja andmetel hoogustub lepingute sõlmimine päev-päevalt ning tõenäoliselt kasvab Saare maakonna lepingute arv veelgi.

Üle Eesti oli Eesti Energial 5. detsembri seisuga 200 500 lepingut, millest 85% moodustas “Kindel pakett”. Populaarseim lepinguperiood on seejuures 12 kuud ja enamus lepinguid sõlmitakse siiski e-teeninduse kaudu.
Vennik selgitas, et 10. detsember on oluline tähtaeg eelkõige neile, kes soovivad oma praegust elektrimüüjat vahetada.

Need, kes seda ei soovi, saavad 1. jaanuarist jõustuvaid lepinguid sõlmida aasta lõpuni. Ehk need, kes nagunii valivad Eesti Energia oma elektrimüüjaks, ei pea tänast ja homset päeva veetma sabas seistes, vaid võivad lepingu sõlmida ka järgmistel nädalatel.

Kui avatud turul lepingut mitte sõlmida, jääb klient n-ö üldteenuse tarbijaks. Elektrilevi võrgupiirkonnas on üldteenuse pakkuja Eesti Energia.

Üldteenuse hind baseerub börsihinnal ja selgub tagantjärele. Teenuse osutamise kulud jagatakse üldteenuse tarbijate vahel ning üldteenuse saab alati vahetada elektrilepingu vastu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 199 korda, sh täna 1)