Pöide vallavolikogu ühinemist ei soovinud (10)

Pöide vallavolikogu ühinemist ei soovinud

ON PÕHJUST TÕSINE OLLA: Jüri Linde ja Koit Kelderi juhitava Pöide valla plaan algatada valdade ühinemine toetust ei leidnud. Foto: arhiiv

Vastupidiselt ootustele ei kiitnud Pöide vallavolikogu eile heaks omavalitsuste ühinemisläbirääkimiste alustamist.

Pöide vallavolikogu on olnud eestvedajaks, et Laimjala, Orissaare, Muhu ja Pöide valla esindajad on n-ö idavaldade koostöö sildi all juba paar korda koos käinud. Eile vallavolikogus arutlusel olnud eelnõu ühinemisläbirääkimiste alustamiseks kukkus siiski läbi. Kuna teade sellest jõudis Saarte Hääle toimetusse vaid hetk enne lehe trükkiminekut, ei ole taolise otsuse tagamaad teada. Lehe palve peale edastas varem kokkulepitult info volikogu esimees Koit Kelder, kelle saadetud tekstisõnumis oli vaid kaks lauset: ”Kõik jäi nii nagu on. Ühinemisläbirääkimisi ei tule.” Kommentaaride jagamiseks Kelder arusaadavatel põhjustel telefonile vastata ei saanud.

Tegudele suunatud

Kelderi enda koostatud eelnõu oli konkreetne ja tegudele suunatud.

“Olen jõudnud veendumusele, et ei meie ega enamik Saare maakonna omavalitsustest ei vasta seaduses toodud nõuetele,” on Pöide vallavolikogu esimees Koit Kelder veendunud, pidades silmas riigi põhiseaduses ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduses ette nähtud kohustusi ja võimalusi. “Ei suudeta täita kohaliku elu korraldamise kohustust ega kasutada antud õigusi. Kohaliku omavalitsuse elu käib kaugelt üle valla piiride ja tänase halduskorraldusliku mudeliga ei ole võimalik täita kohaliku omavalitsuse põhiseaduslikku rolli.”

Pöide volikogu asus eile arutama kaht eelnõu. Üks neist oli nelja idavalla ühinemine. Teine kogu Saare maakonna üheks omavalitsuseks ühendamise algatamine.

Kelderi sõnul on Pöide, Laimjala, Orissaare ja Muhu valla esindajad seni kokku saanud kahel korral, arutamaks koostöövõimalusi. Pöide volikogu esimehel oma kinnitusel vabatahtliku koostöö vormi enam usku ei ole.

“Ainus lahendus, mida näen kohaliku elu korraldamise tagamiseks, on alustada valdade ühinemisläbirääkimisi ja teha seda kiiresti, operatiivselt, rohkem aega kaotamata,” on Kelder kindel.

Samas on teada, et Muhu saarvalla vastuseis iseseisvuse kaotamisele on suur. Ka Saarte Hääl ei leidnud Muhus eelmisel nädalal küsitletute seast ühtegi inimest, kes oleks ühinemisplaaniga nõus. Muhu on lubanud korraldada isegi n-ö iseseisvusreferendumi.

Kelderi sõnul on nelja idavalla ühinemine siiski vaid hädavariant ja ta kirjeldab seda kui eneseabivõimalust. “Me saame aru, et meil on probleem ja võtame ise ette otsustavaid samme probleemi lahendamiseks,” märgib Kelder.

Letaalne lõpp

Kogu maakonna ühendamine on tema sõnul juba mõistlikum variant ja seda võiks kujundlikult kirjeldada kui arsti juurde minekut ehk probleemi olemasolu tunnistamist ja arusaamisele jõudmist, et ise end aidata ei saa.

Abisaamiseks tuleb seega pöörduda targemate poole.

“On ka kolmas variant. Kõik jääks nii, nagu on, ja kui just enne lõppu sundravile ei saadeta, siis lõpeb see variant lõpuks letaalselt,” on Kelder seisukohal, et lõpp tuleb väikevaldadele varem või hiljem. Nagu eile selgus, käivituski Keldri poolt välja pakutud viimane stsenaarium.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 955 korda, sh täna 1)