Saarlased eelistavad pangakaarti sularahale

Swedbanki läbiviidud uuringu kohaselt eelistavad Eesti suurimate kaubanduskettide kliendid kaupade eest tasuda pangakaardiga ning ka saarlased eelistavad kaardimakset sularahale.

“Statistika järgi on Saaremaal üldiselt Swedbanki kaardimaksete osakaal üle Eesti keskmise. See tähendab, et saarlased eelistavad maksmisel sularahale pangakaarti keskmisest enam,” ütles Swedbanki eraisikute arveldustoodete valdkonna juht Kai Voore Saarte Häälele. Voore lisas, et võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on kaardimaksete osakaal Eestis tervikuna kasvanud ning Saaremaal on see kasv olnud jällegi suurem.

“Saaremaa kaardimaksete osakaal kõikidest ostudest ületab märkimisväärselt Kagu- ja Kirde-Eesti sama näitajat,” märkis Voore, kelle sõnul võib julgelt öelda, et Saare maakonnas on kliendid erinevate maksevõimaluste kasutamise ja kaupmehed maksevõimaluste pakkumise poolest igati innovaatilised.

Swedbanki uuringute kohaselt oli kolme viimase kuu keskmine kaardimaksete osakaal ostutehingutest üle Eesti kõigis Selveri kauplustes 61%, Prisma Peremarketites 63%, Rimi kontsernis 55% ja Maxima poekettides üle 50%.

“Kaardimaksete kõrge osakaal on tingitud eelkõige kaardimaksete võimaluste levikust, mis liigub pidevas tõusutrendis,” kommenteeris Swedbanki eraisikute arveldus- ja investeerimistoodete osakonna juht Ede Raagmets. “Lisaks mängib olulist rolli ka klientide käitumisharjumuste muutumine. Sularahas maksmise asemel on üha enam hakatud eelistama kaardiga maksmist.”

Raagmetsa sõnul on kaardimaksete kogusumma Eestis pidevalt tõusuteel. Eesti Kaupmeeste liidu tegevjuht Marika Merilai nõustus, et Eesti kaubanduses on kaardimaksete osakaal ostutehingutes pidevalt kasvanud. “Esiteks on kaar-dimakse kliendile mugav ja turvaline viis arveldamiseks ning jaekettides on selleks loodud kõik võimalused, teiseks mängib oma rolli sularahatehingute arvu vähenemises ka euromüntide kaal – punnis ja rasket rahakotti kaasas kanda paljudele lihtsalt ei meeldi. Usutavasti laieneb elektrooniliste maksevõimaluste kasutamine kaubanduses edaspidi veelgi, kui laiemasse kasutusse jõuavad mobiilipangakaartmaksed, sh kontaktivabad maksed,” märkis Merilai. Ta lisas, et loomulikult jääb sularaha siiski alati käibele, kuna paljud sularahatehingud tehakse eelkõige praktilistel või emotsionaalsetel põhjustel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 77 korda, sh täna 1)