Ratla OÜ uus laut on lüpsikarja päralt (3)

Leisi vallas tegutseval Tsionite pereettevõttel Ratla OÜ on peagi valmis saamas uus vabapidamisega lüpsilaut.

“Uues laudas tuleb lüpsiplats 2 x 6 kohta,” ütles pere keskmine tütar, põllumajandusele pühendunud Rita Tsion Saarte Häälele, lisades, et praegu on praktiliselt olemas hoone raam, seinad ja põrand.

Sisu ja tehnika on veel puudu. Vana laudaga ühte mõõtu hoonesse tulevad lisaks ladu sööda hoidmiseks ja olmeruumid.
“Aasta lõpuks loodame korda saada. Plaan on, ju näeb, kuidas läheb,” arvas ta. Uue lauda eelistena tõi Rita Tsion välja, et kuna praegu on neil torusselüps, siis esiteks on uues laudas tulevikus tööd palju vähem.

“Praegu jooksen mina masinatega lehmade vahet, siis on vastupidi – lehmad tulevad minu juurde. Enda peale tuleb ka mõelda,” naeris noor ja toimekas perenaine, lisades, et vabapidamise eelised on: lehmal hea olla, piimatoodang tõuseb, loomal söök-jook vabalt ees.

Uues laudas on kohta 124 lehmale. Teise, vanasse lauta jäävad noorloomad ja pullid. Kui praegu söödavad nad loomi söödajagajaga, siis uude lauta plaanib pere muretseda ka söödamikseri.

Lüpsilehmi on pereettevõttel praegu 80. Lisaks veel noorkari ja pullid. Uut lauta ehitab Kuressaare Ehitus.

Küsimusele, kas ta on ka kahetsenud kolm aastat tagasi tehtud otsust tulla Kuressaare ilusalongist ära maatöö peale ja hakata lehmi pidama, vastas Rita Tsion, et kahetsenud ta küll ei ole. “Samas ei saa ma ka öelda, et oleksin pintsetid ja pintslid päris nurka visanud,” muigas ta.

Perefirmas on tööjaotus välja kujunenud nii, et isa Vladimir ja tütar Rita lüpsavad, pojad Raul ja Raido on loomade söötmise peal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 839 korda, sh täna 1)