Muhu saar soovib iseseisvust (25)

Muhu saar soovib iseseisvust

POOLDAB ISESEISVAT MUHU SAART: Kaisa Saarkoppel Lõetsa külast, kes praegu õpib Pärnu Sütevaka gümnaasiumi 12. klassis, lubab pärast õpingute lõppu kodusaarele naasta. Foto: Sander Ilvest

Valdade liitmise teema, mis viimasel ajal taas pinnale kerkinud, on Muhu saare elanikud ärevile ajanud. Nimelt leiavad muhulased, et neil on ikkagi meri ümberringi ja seega elavad nad omaette saarel.

Mõningast pahameelt valdade liitmise teemal väljendas hiljuti sotsiaalvõrgustikus Facebook Muhu valla arendusnõunik Mihkel Jürisson, kes avaldas seal, et vallal tuleb antud küsimuses kujundada selge seisukoht, et saar-lased ei arvaks, nagu oleks muhulastel teemast ükskõik. Ta märkis, et hiljuti loodud Saaremaa-nimelise maakonna brändiga sooviti sildistada ka Muhu saare turismi- ja kultuuriruumi. “Selle brändi vastu esitas protesti üle 1000 muhulase. Usun, et valdade ühinemise vastu on veelgi suurem osa meie kodusaare elanikkonnast,” kirjutas Jürisson.

Kui emotsioonid kõrvale jätta, on Muhu vallal põhjust uhke olla, sest oma 1915 elanikuga on nad üks maakonna suuremaid omavalitsusi. Vallal on 89 õpilasega põhikool, lasteaed, hakkpuidul töötav katlamaja, kaks raamatukogu, korralik spordisaal, vanadekodu ja mis peaasi – aktiivsed inimesed.

Nuriseda saab vaid tööstuse puudumise üle saarel. Eriti oleks kodulähedasi töökohti vaja naistele, sest mehed peavad nagunii välismaal teenistust otsima. Vald on omalt poolt ette valmistanud “tööstuspargi” Piiri külla, kuhu enne majanduslangust oligi tulemas aknaruloosid tootev mandrifirma, aga kahjuks tõmbas alanud masu nende plaanidele kriipsu peale.

Iseolemise kasuks räägib ka fakt, et kümmekond aastat tagasi toimunud referendumil hääletas 97% vallaelanikest Muhu valla jätkamise poolt. Nüüd arutatakse taas võimalust referendum korraldada. Täpsemalt arutatakse valla saatust tuleval esmaspäeval toimuval arengukomisjoni koosolekul.

Kui Saarte Hääl Liiva poe juures muhulasi küsitles, ei kohanud ühtegi inimest, kes oleks soovinud, et Muhu vald teiste omavalitsustega vabatahtlikult liituks. Eesti Posti logoga jopet kandev Vaike Keinast leidis, et iseolemise eelduseks on Muhu saareline asend. “Kõik saared on ju omaette, Muhu siis ju ka,” arvas ta. “Miks me ei peaks omaette hakkama saama?”“ imestas Keinast.

Enda Tuulmägi Piiri külast teatas aga uhkusega, et ega nemad ole saarlased – nad on muhulased ja miks nemad peaks ühtäkki Saaremaaga liituma. Tõnu Tinarist Pädastest leidis samuti, et Muhu on Muhu – vesi ju igal pool ümberringi.

Helja Vaga Kallaste külast küsis vastu, et kuhu tuleks sellisel juhul keskus. Kuuldes, et plaanide järgi Kuressaarde, hakkas ta kätega vehkima. “Püha taevas, mitu eurot sõida edasi-tagasi maha! Ja kust ma selle surmatunnistuse veel saan,” muretses vanaproua. Vastu tahtmist leppis ta mõttega, et uus vallakeskus võiks asuda Orissaares, sest sinna on tal aeg-ajalt ikka asja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 235 korda, sh täna 1)