Ettevõtjate ühine turundamise projekt läheb suure hooga käima (13)

Ettevõtjate ühine turundamise projekt läheb suure hooga käima copy

KUHU MÄRK PAKENDIL PAIGUTADA? Eile ühise laua taga istunud (vasakult) Raul Paabu, Üllar Taniberg, piimatööstuse kvaliteedijuht Aime Paas ja Andi Saagpakk uurisid oma tooteid, saamaks märke kleepides aimu, kuhu see märk kõige paremini sobiks. Foto: Sander Ilvest

Ettevõtjaid koondav suurettevõtmine, mis hiljuti käima lükati, on jõudmas tulemusteni – suuremad toiduainetootjad valmistuvad ühise Saaremaa märgi tootepakenditele kandmiseks.

Sügise hakul sai Saarte koostöökogu Saaremaa brändi töölerakendamiseks PRIA-lt kinnituse 99 990 euro suuruse toetuse määramise kohta. Koostöös Saaremaa arenduskeskuse, aga ka nt kohaliku ettevõtjate liiduga plaanitud ettevõtmist vedava Ahti Kurise sõnul on praeguseks oma jah-sõna turundusalasele koostööle öelnud terve rida kohalikke toiduainetootjaid.

Teiste seas on ühist märgistamist alustamas Saaremaa piimatööstus, kohukeste tootja Nantecom Saaremaa Delifood OÜ, Saaremaa lihatööstus, Saare Leib ja Karja Pagariäri OÜ, aga ka Ösel Fish OÜ ja mitmed teised tootjad.

Kvaliteet ühise märgi alla

Ühine mõte ja seisukoht on Kurise sõnul see, et Saaremaal valmiv toodang tasub kõikjal välja tuua ühise märgi all. “Saaremaal tehakse traditsiooniliselt kvaliteetseid asju. Teades, et Saaremaa toodetel on tarbija silmis väärtus nii Saaremaal, mujal Eestis kui ka kaugemal, on tark ühiselt välja tuua, et need tooted on tehtud just Saaremaal, mitte kuskil mujal lihtsalt Saaremaa nime kasutades,” selgitas projektijuht. Ühine märk annab tarbijale garantii, et toode on kvaliteetne. See ongi põhjus, miks kohalikud tootjad on valmis toodangut turundama ühiselt.

Lisaks on Ain Varese oskusliku kunstnikukäe all edasi arendatud nn Meretarkuse märk ettevõtjatele igati vastuvõetav.
Seda enam, et kohalikud ettevõtjad hindavad Varest ja tema kujundusi väga kõrgelt. Kurise sõnul leiti ettevõtjatega aru pidades, et juba väljatöötatud Saaremaa brändi sümboolikat annab edukalt ära kasutada seda ettevõtjatele sobilikumaks muutes.

“Meil ei olnud põhjust hakata kõike taas nullist leiutama. Uuema kujunduse töötasime tootjatega koos läbi, et see oleks üheselt mõistetav ja hõlpsasti erinevatele pindadele kantav,” tähendas Ahti Kuris.

Millal täpsemalt saab ühiselt märgistatud tooteid kauplustes näha, sõltub juba igast tootjast. Kuna suurtootjad ei hakka märki kleebise kujul igale tootele eraldi kinnitama ning kavas on see ikkagi peamiselt pakendile trükitult käiku lasta, sõltub Saaremaa märgiga kaupade poodidesse ilmumine sellest, kui palju on tootjatel senist pakendivaru olemas.

Toodetele jõuab järgemööda

Keegi ei hakka olemasolevaid massiivseid kilepoognaid, kus märki veel ei leidu, niisama minema viskama. Seda kinnitasid Saarte Häälele nii kohukeste tootja esindaja Üllar Taniberg kui ka piimatööstuse juhatuse liige Andi Saagpakk.

Esimene neist oli seda meelt, et nende tooted, millel on Saaremaa märk, jõuavad poodidesse ilmselt tuleva aasta esimestel kuudel. Teine lisas aga, et need juustud, millel märk otse etikettidele kantakse, saavad märgistatud ehk kiireminigi. Ösel Fish OÜ juht Raul Paabu avaldas aga lootust, et kui vähegi jõuab, leiab nende toodetelt Saaremaa märgi juba selle aastanumbri sees.

Nn kleepsuvariant on ilmselt käepärasem väiksematele tootjatele ja käsitöölistele, kes tahaksid märki kasutada nt puidust võinugadel või millel tahes, mis on kvaliteetne ja saaremaine.

Ahti Kurise kinnitusel ei ole märki kasutavate ettevõte ring kaugeltki suletud ning kes vähegi tahab seda kasutada, peab endast ainult märku andma. Oluline on seejuures, et tootmine asuks Saaremaal ja võimalusel kasutataks ikkagi kohalikke ressursse. “Loomulikult peab toode olema kvaliteetne. Märgi kasutajad otsustavad ühiselt, millised tooted väärivad märgistamist ja milliste tootjad peavad veel pingutama.”

Julgustavad märki kasutama

Nii Andi Saagpakk, Üllar Taniberg kui ka Raul Paabu on seda meelt, et ühist Saaremaa märki tasub oma toodetel kasutada küll.

Esiteks on see kena ja olemasolevatesse pakendikujundustesse sobitatav, teiseks on sellega hea anda tarbijale kindlus toote kvaliteedi osas. “Põhimõtteliselt pole me sellise asja vastu, et Saaremaad promoda. Me pole seda ka ise unustanud, meie etiketilgi on ju Saaremaa peal,” tõdes Saagpakk.

Kõrvutades ühise turundamise vankri ette rakendatavat Saaremaa märki ning oma toodete pakendeid, leidis piimatööstuse juht, et need sobivad kokku päris ilusti. Iseküsimus on Andi Saagpaku sõnul see, kui kiiresti märk tarbijate meeltes kinnistub. Sellised asjad väga kiiresti ei juhtu, aga ajapikku küll, mistõttu lootust on tublisti.

Raul Paabu sõnul on märgi kasutusele võtmine nende jaoks asjade loogiline käik. “Kuna me Saaremaal asume ja Saaremaa nimi juba iseenesest hästi müüb, siis on ühe märgi alla koondumine minu meelest väga hea mõte,” lausus Paabu. Üllar Taniberg lisas aga, et nagu märgikleepsu kohukesele kleepimisest näha, sobib see sinna hästi, miks seda siis mitte kasutada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 483 korda, sh täna 1)