Aasta mereline tegu tehti Vilsandil hoonet päästes (1)

Aasta mereline tegu tehti Vilsandil hoonet päästes

ÕNNELIKUD: Advokaat Maria Mägi-Rohtmets ja bioloogist teadusajakirjanik Indrek Rohtmets ei osanud mõeldagi, et Vilsandi päästejaama-paadikuuri renoveerimine võib kaasa tuua “Aasta merelise teo” auhinna. Foto: Kalju Eerik

Reede õhtul andis Salava merekultuuriseltsi eestvedaja Urve Vakker RMK Loona keskuses üle tunnustuskirja ja auhinna “Aasta mereline tegu” Maria Mägi-Rohtmetsale ja Indrek Rohtmetsale Vilsandi päästejaama-paadikuuri renoveerimise eest.

Urve Vakkeri sõnul on OÜ Simba Invest Rohtmetsade osalusel teinud ära tänuväärse töö ajaloolise hoone päästmiseks. Nüüdsest ehib pisikese meresaare kaldapealset taas kaunis erksavärviline puitehitis, mis sai päästepaadikuurina katuse alla juba 1874. aastal. 138 aastat tagasi spetsiaalselt merepäästejaama paadikuuriks ehitatud hoone on ainulaadne terves Baltikumis. Enne uuenduskuuri nägi majakene aga üsna räsitud välja.

Saaremaalt tuule tiibadesse saanud ja nüüdseks Eesti üheks nõutavamaks advokaadiks tõusnud Maria Mägi-Rohtmets ja tema abikaasa, bioloog ja teadusajakirjanik Indrek Rohtmets ostsid ajahambast puretud unikaalse ehitise Kihelkonna vallalt mõned aastad tagasi.

“Tollal oli kaks nukra väljanägemisega maja saadaval ja mõtlesime siis Indrekuga, et võiksime need korda teha. See meil ka õnnestus. Mõlemat ehitist kaunistab arhitektuurimälestise märk,” ütles Maria Mägi-Rohtmets.

Maria ja Indrek Rohtmets tõdesid autasustamistseremoonial, et nad mõlemad on Vilsandisse kiindunud ja sooviksid väikesaarel palju rohkem viibida. Igatahes uue aasta tahavad merelise auhinna pälvinud Rohtmetsad Vilsandil vastu võtta.

“Tahtsin saada Saaremaal Lenini-nimelise kolhoosi juristiks, aga sain advokaadiks pealinnas. Tahtsin välja jõuda Baikali järve kallastele, kuid olen jõudnud Aafrika, Ameerika ja Aasia avarustesse. Olen tahtnud saada au osaliseks, aga kunagi pole ma osanud unistada, et mind tunnustatakse kõige merelisema teo eest,” mõtiskles Maria Mägi-Rohtmets pärast auhinna vastu võtmist.

Rohtmetsad tänasid kõiki, tänu kellele renoveerimine tõrgeteta sujus, ja kutsusid merekultuuri seltsi liikmeid saarele uuenduskuuri läbinud hooneid uudistama.

Renoveerimisprojekti koostas arhitekt Emil Urbel. Ehitajad olid EBC Ehituse töömehed. Hüva nõu andis muinsuskaitsespetsialist Tõnu Sepp.

Paadikuuri värava kujundas maalikunstnik Tiit Pääsuke, kes maalis traditsioonilisele punasele ristile sinise värviga ankrupaari.

Merelistel teemadel jagus Loona mõisas juttu veel kohvilauaski.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 728 korda, sh täna 1)