Tänavused tulevikutalendid õpivad SÜG-is (1)

Tänavused tulevikutalendid õpivad SÜGis

VAREMGI TUNNUSTATUD: Kevadel säras Gerda Nelis nende Saare maakonna koolinoorte seas, keda maavalitsus tunnustas kui kooliaasta tublimaid. Foto: Tõnu Veldre

Tulevikutalendi stipendiumi pälvis sel aastal koguni kaks Saaremaa ühisgümnaasiumi (SÜG) õpilast. Teaduse kategoorias sai üks neist peavõidu ja teine nn teise koha stipi.

Teaduse kategoorias läks peavõiduks nimetatud 600-eurone stipendium ja tulevikutalendi tiitel SÜG-i 11. klassi õpilasele Gerda Nelisele. Sama kategooria üks teise koha stipendiumidest ehk 450 eurot määrati Gerda Nelise klassivennale Robi-Jürgen Algole.

SÜG-i õppealajuhataja Marek Schapeli sõnul on mõlemad, nii Nelis kui ka Algo, bioloogiavallas tõelised talendid. “Nad on väga head õppijad. Robi-Jürgen on, kui ma ei eksi, läbivalt viieline olnud kogu aeg ja Gerda on niisamuti ääretult tubli,” kinnitas Schapel. Ta tõdes, et Algo ja Nelis on kogu aeg õppinud ühes klassis ning hea konkurents on neid arengus tugevalt edasi viinud.

Ka bioloogiaõpetaja Inge Vahteril jagus ainult kiidusõnu. Tema sõnul on mõlemad noored alates 6. klassist teinud tugevaid uurimistöid ja käinud olümpiaadidel. “Eriti on need just uurimistööd, mis on neid nii kaugele viinud,” arvas ta. Algo on õpetaja sõnul selline poiss, kes on igal õppeaastal teinud suisa kuni kaks uurimust loodusevallas. “Lisaks on ta igal aastal vabariiklikul olümpiaadil esimeseks tulnud.”

Gerda Nelis pole päris igal aastal küll mitut uurimistööd teinud, kuid viimastel aastatel on temagi oma töödega hiilanud. Hiljuti sai ta nt oma uurimusega õpilaste teadustööde konkursil teise preemia.

Nelisel on Inge Vahteri sõnul kindel siht edasi õppida arstiks, Algol on valikus mitmeid variante. Hetkel uurib Robi-Jürgen Algo näiteks laidusid ning seda, milliseid linde seal leidub. Eilegi, kui Saarte Häälel õnnestus Algo ja õpetaja Vahter telefonitsi tabada, olid nad parasjagu teel laidudele uurimisretkele.

Poiss ise jäi stipendiumi saamisest rääkides tagasihoidlikumaks, kuid rõõmu oli kuulda temagi hääles. “Mõnevõrra üllatuslikult tuli see stipendium,” tunnistas Algo. Milleks ta stipendiumiraha kasutada kavatseb, selles osas ta kindlat otsust veel teinud pole. Kuna see kantakse ta pangaarvele 9 kuu jooksul osamaksetena, siis ilmselt kogub ta selle lihtsalt kokku, et hiljem hariduslikel eesmärkidel kasutada, arvas noormees.

Nelise ja Algo klassijuhataja Sirje Kreisman rõhutas värsketest stipendiaatidest rääkides, et lisaks usinale õppimisele ja pühendunud tegelemisele uurimistöödega on nad igapidi andekad noored. “Robi on äärmiselt intelligentne, täiesti universaalsete teadmistega ning väga järjepidev kõiges. Ta ei kapseldu n-ö klapid peas vaid õppimisse, vaid tegeleb ka paljude muude asjadega,” märkis Kreisman.

Gerda on Kreismani sõnul tänavu esimest aastat klassivanem ning on juba silma paistnud oma kohusetundlikkuse ja võimega panna klassi kõiksuguseid asju ette võtma. “Gerda on autahvlitüdruk ja tema kirg on samuti loodus. Ta tuli teadlikult B-klassi, kuna see on looduskallakuga,” lisas klassijuhataja, kelle sõnul on mõlemad kindlasti tulevikutalendi tiitlit väärt.

Žürii esimehe Ivo Linna sõnul oli konkursi tase sel aastal ühtlaselt tugev ning nõnda paljude silmapaistvate laste suur osakaal muljetavaldav. “Taotlustest õhkub väga selgelt tahtejõudu ja julgust – küll ma veel näitan maailmale! See on oluline omadus läbilöömiseks,” leidis Linna.

Tulevikutalendi tänavust galat saab jälgida TV3 eetris täna õhtul kell 18.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 034 korda, sh täna 1)