Kaarma kiriku vana altar jõudis Saaremaa muuseumi kabelisse

Kaarma kiriku vana altar jõudis Saaremaa muuseumi kabelisse

OMANIKUJÄRELEVALVE: Olavi Pesti tutvustab Kaarma koguduse õpetajale Hannes Nelisele altari uut asukohta. Foto: Sander Ilvest

Sel kolmapäeval jõudis Saaremaa muuseumisse Kaarma kiriku vana altar. Muuseumi teadusdirektor Olavi Pesti ütles Kadi raadio “Keskpäevatunnis”, et seda altarit on nad oodanud mitu aastat.

Nimelt restaureeriti kappaltarit Tallinnas Kanuti ennistuskojas. Pesti sõnul oli see algselt tehtud Haapsalu toomkiriku Maarja kabeli jaoks, kust altar aga reformatsiooni käigus välja visati.

Altari päästis hävitamisest toonane kõrge ametimees Berg, kes tehtud pattude lunastamiseks – lõi muuseas ka paar meest maha – altari Kaarma kirikule kinkis. 1520. aastal Lüübeki meistrite valmistatud altar kaunistas Kaarma kirikut seni, kuni ta 19. sajandil asendati lõplikult Kaali mõisa omaniku Mölleri maalitud Kristuse pildiga.

Pesti sõnul oli kõige raskem altari muuseumi toimetamine. Kappaltar ligikaudsete mõõtudega 4x 4 meetrit seati Kuressaare linnuse kabelis keskaegsele kivialtarile. Tõsi, see varjab nüüd ära värvilise kabeliakna, aga Pesti teada on need klaasid tegelikult nüüdisaegsed koopiad.

Et Kaarma kirik on jätkuvalt remondis, tundus altari muuseumi paigutamine loogilise sammuna. Pealegi jõudis altari keskosa “Maarja kroonimine” linnuse kapiitlisaali juba 20. sajandi algul.

Samuti olid muuseumi fondis hoiul altari tiibades paiknenud 12 apostlikuju, mis on nüüd samuti taastatud ja rahvale vaatamiseks välja pandud. Olavi Pesti usub, et altari ekspositsiooni jõudmine on muuseumi jaoks aasta tippsündmus.

Kaarma koguduse õpetaja Hannes Nelis rõhutas, et tegemist on siiski altari muuseumile deponeerimisega. Ta ei välista, et muuseumi tuuakse hoiule ka teine Kaarma kirikus olev altarimaal, mis praegu ripub kantsli kõrval.
Sellest maalist tahetakse enne teha fotokoopia, mida siis kirikus eksponeeritakse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 420 korda, sh täna 1)