“Tuleviku kompass” tuleb juba kümnendat korda

Tuleval kolmapäeval toimub Kuressaares juba kümnendat korda noorte infomess “Tuleviku kompass”.

“Mess on mõeldud 8.–12. klasside õpilastele, aga oodatud on kõik õpihimulised, kes soovivad saada informatsiooni edasiõppimisvõimaluste kohta,” ütlesid messi peakorraldajad, karjäärinõustaja Marju Põld ja noorte infospetsialist Maris Paomees. “Oleme rohkem tähelepanu pööranud sellele, et noored tõesti saaksid oma küsimustele vastused koolide esindajatelt ehk siis oleme koolidele ja organisatsioonidele südamele pannud, et esindajatel oleks anda piisavalt infot kogu esindatava organisatsiooni kohta,” selgitasid nad. Varasematel aastatel on juhtunud, et koole on esindanud vaid üliõpilased, kellel ei ole piisavalt infot, vastamaks noorte küsimustele.

Kuna eelmisel messil ilmnes noorte suur huvi selle vastu, küsisin, mis on korraldajate arvates sellise edu põhjus. “Kindlasti on edu peamine põhjus ühest küljest koostöö messi organiseerimisel ja teisest küljest koostöö maakonna koolidega selle nimel, et ärgitada noori messile tulema,” rääkisid korraldajad, kelle sõnul on karjääriõpe koolis õppekava osa ja koolidel on seega hea võimalus siduda mess õppekavaga.

“Ka noored ise on õppimisvõimalustest huvitatud. Karjäärinõustajana julgen väita, et noored on neile sobiva eriala leidmisest ja õppimisest isegi väga huvitatud, mõistes, et tänapäeva maailmas tööturul ilma hariduseta hakkama ei saa,” märkis Marju Põld.

Kuna tänavune noorte infomess on juba kümnes, siis on plaanis kauaaegsetele partneritele tänu avaldada veidi pidulikumalt. Messi organiseerimine on suur ja mahukas töö ning käib kogu aasta. Kui mess on läbi, siis paar nädalat pärast messi tullakse juba meeskonnaga kokku ja tehakse kokkuvõtteid, mis läks hästi, mida tuleb järgmine kord muuta.

Marju Põld rääkis, et suurepärase meeskonnaga läheb töö iga aastaga aina ladusamalt, kõigil meeskonna liikmeil on konkreetsed ülesanded ja kokku tuleb sellest kena tervik, mida sel aastal 21. novembril Kuressaare kultuurikeskuses näha ja kuulda saab.

Kuidas “Tuleviku kompass” alguse sai

Mõte küpses mitme inimese peas, kuid konkreetne ja lõplik otsus mess korraldada sündis 10 aastat tagasi Saaremaa ühisgümnaasiumis toimunud metoodikanõukogu koosolekul Viljar Aro ja Toomas Takkise eestvedamisel.

Samal koosolekul mõeldi välja ka nimi: Triino Lest ütles “kompass” ja Merle Rekaya ütles “tulevik” – nii sündiski “Tuleviku kompass”.

Saaremaa noorte infokeskus võttis ürituse enda korraldada ja mitmed teised organisatsioonid olid meeleldi nõus infokeskust aitama – nii sünnibki noorte infomess ka tänavu suures ja sõbralikus koostöös, kus organiseerimise poolelt annavad oma osa Saare maavalitsus, Saaremaa omavalitsuste liit, Kuressaare linnavalitsus, MTÜ Jangerid, Saaremaa karjäärikeskus, Saaremaa ühisgümnaasium, Kuressaare gümnaasium, Kuressaare ametikool, SA Ülikoolide Keskus Saaremaal, Kuressaare kultuurikeskus.

Arvamused messist

Publiku olemasolu loob rahulolutunde

Selliseid maakondlikke messe korraldatakse ka teistes maakondades ja igal aastal käin ma meie ametikooli erialasid neist viiel-kuuel tutvustamas.

Messi teeb eelkõige publik, kui see on olemas, siis on ka eksponent rahul. Kui messikülalistega suhtlemise asemel tuleb aga suur osa ajast naaberboksi asukatega tõtt vaadata, siis on kehvasti. Eriti sel juhul, kui on kaugele sõidetud.
Eelmise aasta mess, mida külastas üle 900 inimese, oli seetõttu väga hästi korda läinud.

Olen osalenud “Tuleviku kompassil” viimasel kolmel aastal. Kuressaare ametikooli jaoks on tegu koduse messiga, kus oleme mahukamalt ja rohkemate erialadega väljas kui “Teeviidal” või teistel messidel Pärnus, Haapsalus, Kärdlas vm. Just seetõttu, et osalemine on siin lihtsam ja odavam.

70% meie koolis õppijaist on kodumaakonnast ning mess on hea võimalus näidata end ka nendele kohalikele noortele, kel ametikooliga otsest sidet pole või kes meile õppima tulla ei kavatse.

Taavi Tuisk
Kuressaare ametikooli teabejuht

 

Saarlaste soe suhtumine ja siiras huvi kutsuvad messil osalema

Hinnang messile on positiivne ja kasutegur vastastikune – vahetu kohtumine ja suhtlemine koolide esindajate ja messi külastajate vahel on tänapäeva internetiseerunud maailmas loomas lisaväärtust. Messi korraldus on alati sujunud ja mingeid “üllatusi” pole olnud.

Meeldib väga see, et kõik toimub ühes saalis ja seega on hea jälgida, mida teised eksponendid teevad. Vaheldus argirutiinis on alati teretulnud ja kui seda ilmestab edasiste õpingute võimaluste kontsentreeritud infotulv, mis otse koju kätte tuuakse, siis julgen arvata, et Saaremaa noortele on seda messi vaja.

Messil osaleme juba aastast 2006 ja tuleme alati heal meelel. Kutsub messi külastajate soe suhtumine ja siiras huvi kõrgkooli vastu, samuti messi hea korraldus. Otsest tagasisidet me messi külastajatelt ei küsi, kuid kõige parem näitaja on meie kõrgkoolis õppima asumine. Pea igal aastal tuleb saare rahvast Tallinna tervishoiu kõrgkooli õppima kõigil õppekavadel. Sel aastal alustas õpinguid viis Saaremaalt pärit üliõpilast.

Tahan veel lisada, et eelmisel aastal avasime lausa eraldi tasemeõppe Saaremaal töötavatele meditsiiniõdedele, st toome hariduse koju kätte.

Lisaks kõrgkooli esindajale, kes valdab infot kõigi õppimisvõimaluste kohta, kaasame ka üliõpilasi, kes tutvustavad juba konkreetseid õppekavasid. Tutvustamine käib näitliku tegevuse kaudu, mida üliõpilased on õppe käigus omandanud.
Üliõpilaste osalemine sõltub siiski nende õppekorraldusest, mitte heast soovist, kuna on seotud puudumisega praktikalt või loengust. Samas, kes on käinud, on väga rahule jäänud ja võimalusel soovinud järgmisel aastal taas osaleda. Põhjuseks on toodud just saarlaste siiras huvi õppimisvõimaluste vastu ja soe avatud suhtumine.

Heli Kraft
Tallinna tervishoiu kõrgkooli avalike suhete juht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 187 korda, sh täna 1)