Sügisene nohu ja köhivad lapsed (4)

Viibisin oktoobri algul Kuressaares Rüütli spaas ning nautisin seal saadavat ravi ja puhkust. Rahvast oli suhteliselt vähe. Kui vanasti oli soolakambritesse nii suur tung, et pidi klapitama ja vaatama vabu aegu, siis seekord sain aja kohe ja omal valikul.

Imestasin, et teenindus on läinud lausa “viimase peale”. See oli tõesti väga meeldiv.

Hiljem selgus aga, et protseduure võetakse vähe. Oma suureks imestuseks olin soolakambris kõik neli päeva ihuüksi. Ma ei mõista, miks.

Nina aasta läbi vesine ja kinni

Meie hulgast nüüd juba lahkunud professor Mart Kull, kes käis aastaid saarlaste nina-kurgu-kõrvaprobleeme lahendamas ja lõikusi tegemas, rääkis ikka, et kõige rohkem hädas on ta narvakate ja saarlastega.

Paistab, et meil on ühesugune niiske õhk ja ühed probleemid ning viimaseid on väga paljudel, alates väikelastest kuni raukadeni.

Minul laskis ta korrata kolme sõna, naeris südamest ja avaldas arvamust, et kui ma end ise kõrvalt kuuleksin, siis naeraksin samamoodi. Mu hääldus olevat niivõrd muutunud. Selle kohta võib öelda, nii nagu lapsepõlves sai üksteist narritud, et “inised läbi sinise peanaha”. Ninad on umbe läinud ning hingamine ja hääldus seetõttu puudulik ja moondunud.

Nina pidi olema organ, mis kogu elu muudkui kasvab. Lõpuks aga võib tekkida olukord, et inimene ei tunne enam lõhna ega maitset. Meil on lapsi ja ka täiskasvanuid, kel on nina aasta läbi vesine ja kinni, kes põevad sageli hingamisteede haigusi ja keda ähvardab korduvate bronhiitide põdemisest juba astma.

Vanasti, vene ajal ei säästnud inimesed vaeva ega raha, käies hingamisprobleemidega kimpus olevate lastega lõunas soolakambrites. Praegu on see ravivõimalus lausa koju kätte toodud. Ma ei saa aru, miks seda ei kasutata?

Reedel tuli spaasse suur hulk noort rahvast koos lastega. Olin juba rõõmus, et nüüd tullakse kindlasti ka soolakambrisse. On ju sügis käes ja hingamisteede katarrid levinud nähtus.

Nagu teada, on soolakamber väga hea ka nahale. Paljud kosmeetikud soovitavad seda nii murdeealistele vistrike vastu kui ka teiste nahaprobleemide korral ning üldse rahustamiseks.

Soolakambris kõlab imekena rahustav paaniflöödi muusika, osa rahvast võib selle saatel uinudagi. Kogemus on tõeliselt lõõgastav ning seda on meil kõigil, eriti just sügisesel pimedal ajal, väga vaja.

Ka perearstid võiks soovitada

Oma imestuseks nautisin soolakambri mõnusid uhkes üksinduses. Kui ma spaa töötajatelt siis küsisin, mis ravi see suur hulk rahvast võtab, selgus, et nad olid tulnud nautima saunamõnusid ja lõõgastumist. Lõõgastumise all koos raviga mõistaksin mina aga ka soolakambri kasutamist.

Olen kaua töötanud meedikuna, näinud alailma tatiseid lapsi ja nuuskavaid täiskasvanuid. Seetõttu ma tõesti ei saa aru, kuidas kellelgi pole pähe tulnud kasutada sellist imehead ja tõesti hästi toimivat teenust nagu soolakamber.

Leian, et soolakambri külastamist võiksid soovitada ka perearstid. Selle ravi ajal ei pea lahti riietuma, mingit külmetamist pole karta ka siis, kui kodust – hotellis ööbimata, ambulatoorselt – ravil käia ja uuesti koju tagasi sõita.

Usun, et soolakambris käik oleks paljudele ka taskukohane. Mina olen aastaid võtnud 4–5 protseduuri ja ka see vähene on mind palju aidanud.

Seekordki läksin paha ja kinnise köhaga, mis pärast ravi aga kadus. Hingamine muutus vabaks.

Miks mitte kasutada võimalust, mida kunagi käidi sadade kilomeetrite kaugusel hirmsa raha eest saamas, kui see nüüd on koju kätte toodud. Soolakambreid on pea igas spaas ja nii on valikuvõimalus suur.

Mina soovitan soojalt kõigile neile, kel on probleemid kurgu, nohu ja köhaga, ning astmahaigetel kasutada soolakambri ravi. Eks oleks see ju ka üks külmetushaigusest hoidumise viise.

Ingrid Holm
Orissaare kiirabitöötaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 183 korda, sh täna 1)