Harjumaa Liinid ei ole nõus riigi vähese toetusega

Saare maakonnas osaliselt bussiveo teenust pakkuv Harjumaa Liinid tahab suuremat riigi toetust, kui maavalitsus ette paneb. Põhjenduseks tuuakse, et uuest aastast kehtima hakkavate sõidusoodustuste muudatustega kaasneb ka piletitulu vähenemine. Ettevõte on küll nõus maavalitsuse pakutavate kilomeetrihindadega, kuid nende jagunemine piletitulu ja riigi toetuse vahel neid ei rahulda.

Kuressaare linna ehk 1. liinigrupi osas on kilomeetrihinnaks pakutud 1,08 eurot. Sellest 0,75 eurot pakub maavalitsus riigipoolset toetust. Ülejäänu peaks tulema piletitulust.

Harjumaa Liinide Saaremaa juht Margo Tomingas märgib, et praegu maksab Kuressaare linnavalitsus pensionäridele sõidusoodustuse võimaldamiseks kuus lisa 0,3 eurot pensionäri kohta. Kuna uuest aastast sõidusoodustused kaovad, oleks linnavalitsusel vaja rohkem maksta. Vedaja on linnale teinud ettepaneku lepingu muutmiseks, kuid vastust ettevõtte kinnitusel veel ei ole.

Maakonnasisese ehk 2. liinigrupi Harjumaa Liinide teenindatava osa riikliku toetuse määraga ettevõte nõus ei ole. Siingi nõustuvad nad kilomeetri koguhinnaga 0,97 eurot, kuid ei ole nõus riikliku toetuse määraga 0,71 eurot kilomeetri kohta. Põhjuseks taas see, et nad ei näe ette piletitulu suurenemist, vaid pigem vähenemist, nagu on toimunud ka 2011. ja 2012. aastal.

Järgmisest aastast kaduvate sõidusoodustuste ja lisaraha küsimise kohta saatis maanteeamet eelmisel nädalal maavanem Kaido Kaasikule kirja, kus amet süüdistab Saare maakonda reisijate ebavõrdses kohtlemises, kuna liinigrupiti on sõidusoodustuste määr erinev. Maanteeamet viitab, et riigilt raha juurde küsimise asemel võiks maavalitsus teha tihedamat koostööd omavalitsustega, et need omakorda toetaksid sõidusoodustusi.

“Maakonnaliinidel kehtinud ja kehtivad piletihinnad ja soodustused on välja kujunenud Saare maavalitsuse, vedajate ja kohalike omavalitsuste läbirääkimiste ja kokkulepete tulemusel, vastavalt sel hetkel olnud võimalustele ja vajadustele,” märkis maavanem Kaido Kaasik, nentides, et Kuressaare linnavalitsus toetab linna pensionäride sõidusoodustust ca 2000 euroga kuus ning uuest aastast tuleb lisada veel 2000 eurot, kui tahetakse samasugust taset hoida. Maavanemal on plaanis vallajuhtidega sõidusoodustuste teemat arutada ka Saaremaa omavalitsuste liidu koosolekul.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 176 korda, sh täna 1)