Sõrve sõjakoledused jõuavad filmilinale (3)

Läinud nädalal kirjutasid Taska Film ja Eesti Filmi Sihtasutus alla lepingule, millega viimane toetab mängufilmi projekti “1944”. Süžee kohaselt käsitleb film 1944. aastal Eestimaa pinnal toimunud sõjasündmusi nii Saksa armees kui ka punaarmees sõdinud eestlaste silme läbi. Muu hulgas kajastuvad filmis ka toonased Sõrve sõjakoledused.

Filmi režissöör on Elmo Nüganen ja stsenarist reservkolonelleitnant ja kirjanik Leo Kunnas. Saarte Häälele rääkis Leo Kunnas, et Sõrves toimunud lahingud tulevad käsitlusele võitlustega Sinimägede all algava filmi lõpuosas.
Väga palju Kunnas uue mängufilmi süžeed igaks juhuks avada ei soovi. “Kui räägime liiga palju, siis ei ole ju rahval enam huvitav filmi vaatama minna,” põhjendas ta. Niipalju saab ta siiski öelda, et ainuüksi täristamist ja pommitamist selles filmis ei ole. “Loomulikult jooksevad sealt läbi erinevad inimeste lood. Need sõdurid, kes lahingutes olid ja mõlemal poolel sõdisid, olidki ju täiesti tavalised inimesed, kõik omaenda lugudega,” tähendas ta.

Filmi produtsent Kris Taska rääkis Eesti Päevalehele, et Leo Kunnas innustus sõjafilmi ideest kohe. “Leo on kirjutanud väga hea ja huvitava loo, mis on ühtlasi ka lepitav ja kaasahaarav, ja mitte ainult Eesti inimestele,” tõdes Taska, kes on veendunud, et kõnealune film suudab Eesti keerulist ajalugu ka välismaal väga hästi selgitada.

Filmitegijad loodavad linateose valmimisel kaitseministeeriumi ja kaitseväe toetusele, kas või juba seepärast, et teatud võtteid saab teha ainult kaitseväe keskpolügoonil. Kas Sõrve lahinguid käsitlev osa filmist võidakse üles võtta vähemalt mingiski osas Saaremaa pinnal, stsenarist Leo Kunnas öelda ei osanud. “Iseenesest ei pruugi see olla nii lihtne, just tehnilisest küljest võttes, ja seepärast ei saa päris igal pool ka filmida,” märkis ta.

Samas oleks Sõrve lahinguid puudutavat osa Kunnase sõnul keeruline ka kusagil mujal üles võtta. “Seal on selliseid “pisikesi” asju, mida oleks raske mujal teha. Näiteks kiviaiad. Ega neid kuskil mujal väga pole, aga eks töö käigus nüüd selgub.”

Ülisuuri tuhandete osavõtjatega massistseene igatahes praeguse seisuga ei kavandata. Lahingustseenides loodetakse hakkama saada 300 osalejaga. Muu hulgas on soov kasutada filmis missioonidel käinud sõjaväelasi.

Ajaloolise sõjafilmi võtetega loodetakse alustada tuleva aasta kevadel või hiljemalt suvel. Valmis peaks film saama 2014. aasta sügiseks, kui möödub 70 aastat 1944. aasta sõjasündmustest Eestis. Filmi tootmise eelarve on
2 500 000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 217 korda, sh täna 1)