Laulud saarest ja saarlastelt

8. juunil Kuressaare lossihoovis toimuv Saaremaa 50. laulupidu “Saagu, saagu üks saar” jutustab loo sellest, mis meile kõige lähem, ja teeb seda meie oma lugude-lauludega.

Laulupeo kunstiline juht Pilvi Karu leiab, et Saaremaa ja maailma teiste saarte ning saarerahvaste lugude ja laulude põimumine pakub nii lauljatele kui ka kuulajatele hea võimaluse mõtestada saarelisust ja saarlaseks olemist, tutvuda erinevate saareliste kultuuride mõttemaailma ja laululoominguga.

Peo repertuaar moodustub valdavas osas lauludest, mis on seotud Saaremaa ja Eesti teiste saartega – kõnelevad saarest või on kirjutatud saarlastest heliloojate poolt. Ka arranžeeringud teiste saar-te lugudest on teinud meie oma autorid.

Päris uusi teoseid kõlab peol neli. Aare Kruusimäe ja Debora Vaarandi “Muinasvärav” ning Olev Sau “Laulutaat” tulevad esiettekandele ühendkooride poolt. Mudilaskoorid esitavad laulupeo nimiloo “Saagu saar” – saaremaa rahvalaulude põimiku, mille on koostanud Andre Maaker. Lastekooridele kirjutab Martin Körberi loomingu motiividel uudisteose Tauno Aints. Lisaks uutele teostele on kavas Krista Aaviku, Kersti Kuuse, Albert Uustulndi, Lembit Uustulndi ja Imre Sooääre laulud.

Kuulda saab Joosep Aaviku, Tiit Pauluse, Martti Nõu, Villu Veski, Maria Väli, Rein Orni, Matis Männa ja Veikko Lehto arranžeeringuid.

Igalt kooriliigilt ja orkestrilt tuleb ettekandele kolm-neli laulu. Kontserdi alguses ja lõpus ühinevad peolised aga ühendkooriks.

Tavaelus huvikooli Inspira noorte lauljate koolitajana tuntud Pilvi Karu sõnul on tema kui kunstilise juhi ülesanne eelkõige laulupeo kontseptsiooni elluviimine sellele vastava repertuaari leidmise kaudu.

“See tähendab pidevat koostööd ja mõttevahetust heliloojate, dirigentide, laulupeo lavastaja Ott Aardami ja laulupeokomisjoniga, lisaks mitmete toetusprojektide kirjutamist ning ohtralt noodigraafikat,” loetleb Karu.
Tema jaoks tähendab juubelilaulupeo kunstiline juht olla väga palju.

“Olen ääretult tänulik, et saan kaasa aidata kohalikus kultuurielus nii laia kandepinnaga sündmuse loomisele ja kujundamisele,” lausub Karu. “Tänasel päeval julgen juba ka kindlalt uskuda, et kava oma saareliste lugude ja lauludega tuleb mitmekülgne ja huvitav.”

Pilvi Karu arvab, et kõige põnevam ootab alles ees: “See, kuidas kõik kokku kõlab ja kas sellest juubelipeost sünnib kaasalööjate südametes üks uus lugu, mida jutustada ja mida meenutada.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 354 korda, sh täna 1)