Külmavereliseks jäänud spioon – George Blake 90

Külmavereliseks jäänud spioon George Blake 90

EI KAHETSE: Homme saab 20. sajandi üks silmapaistvamaid spioone George Blake 90-aastaseks. Mehe sõnul ei kahetse ta oma elus midagi. Foto: internet

“Ma ei kahetse midagi,” ütleb mees, kes andis välja ja saatis kindlasse surma ligi 400 Briti agenti.

Moskva lähedases külakeses elab mees, kes tähistab sel nädalavahetusel 90. sünnipäeva. Pensionär, keda külarahvas kutsub lihtsalt Georgi Ivanovitšiks, on peaaegu pime. Seepärast peab ta jalutuskäikudel kasutama kepi abi. Välimuselt on ta aga ikka veel suurepärases vormis, sama võib öelda tema mõistuse kohta.

Londoni päevalehe The Independent korrespondent Shaun Walker on sunnitud tõdema: selles väga venepärases ja datšalikus keskkonnas on George Blake mõnevõrra ebatavaline isik. See on ka mõistetav – on ta ju spionaažiajaloo üks silmapaistvamaid esindajaid. Walker nimetab teda isegi Suurbritannia kõige silmapaistvamaks reeturiks.

Enam kui kümme aastat töötas Blake Briti luure heaks. Hiljem tuli välja, et ta oli topelt-agent, kes andis külma sõja hiilgeaegadel Nõukogude Liidule infot, paljastades mitmed Briti agendid ja nurjates mitmed
Suurbritannia plaanid. Blake tabati 1961. aastal. Juba järgmisel aastal õnnestus tal aga vanglast põgeneda. Edasi liikus ta Ida-Saksamaa kaudu Nõukogude Liitu.

Kui uskuda ajakirjanikke, pole Blake oma elu jooksul intervjuusid siiani andnud. Erandi tegi ta enne oma 90. sünnipäeva. Nimelt ilmus selle nädala alguses Vene valitsuse kontrollitavas ajalehes Rossiiskaja Gazeta pikem intervjuu Blake’iga, milles ta kinnitas, et ei kahetse midagi. Ta ütles: “Ma olen õnnelik inimene, erakordselt õnnelik.” Praegu elab ta koos abikaasa Idaga, kellega abiellus kaks aastat pärast Nõukogude Liitu põgenemist. Sellest abielust on sündinud poeg, kes on nüüd juba 40-ndates eluaastates.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 217 korda, sh täna 1)