Saaremaa rahvateater saab oma raamatu (6)

“Saaremaa rahvateater – 50” on leksikonitaoline andmeteos, mille on koostanud ja kokku kirjutanud rahvateatri näitleja ja juhatuse liige Lea Kuldsepp (fotol).

Poolteise aasta pikkune töö on nüüd sealmaal, et käsikiri on Faatumi kirjastusele üle antud, Andi Roostal on jäänud teha veel mõningast tööd fotode töötlemisel ja kunstnik-kujundajal Endla Tuutmal otsustada, milline paljudest juba valminud variantidest on kaanekujunduseks parim.

Mõte selline leksikon koostada tuli Kuldsepal ta oma sõnul siis, kui Põlvamaa kolleeg kinkis talle raamatu “Meie lood”, mis anti välja ühe sealse naiskoori 50. sünnipäevaks.

Siis mõtles Kuldsepp, et miks ei võiks taoline ilus raamat olla ka meie maakonna väärikatel rahvakultuurikollektiividel, näiteks üle saja-aastasel Lyral või poole sajandi vanusel rahvateatril. Võttes eeskujuks “Eesti teatri biograafilise leksikoni”, alustaski Kuldsepp tööd.

Kuna Saaremaa rahvateatrist on läbi käinud väga palju inimesi – kaugelt üle 500 –, siis tuli tal teha valik, keda võtta ja keda mitte. Nii jäid sõelale need, kes on rahvateatrile olulise panuse andnud kas siis oma suurema ja olulise rolliga või mänginud rohkemates lavastustes.

“Kõik näitlejad, kes on kaasa teinud vähemalt viies lavastuses, on leksikonis sees, ja koos fotodega, samuti enam-vähem kõik lavastajad,” märkis Lea Kuldsepp.

Leksikonist leiab Saaremaa rahvateatris tegevad olnud 156 inimese biograafilised andmed, nende rollid ja lavastused. Raamatu lõppu on lisatud 50 aasta mängukava ja hulk fotosid mängitud lavastustest.

Autor kiitis ja tänas Andi Roosta, kes on näinud tohutut vaeva vanade ja õige kehva kvaliteediga piltide toimetamisel ja töötlemisel.

Raamatu koostamine pakkus Lea Kuldsepale eneselegi mitmeid üllatusi. Nimelt tuli välja, et saarlaste teater on oma poole sajandi pikkuse tegevusaja jooksul mänginud täpselt 150 lavastust. “Kauka jumal”, rahvateatri viimane lavastus, mis praegugi mängukavas, on täpselt saja viiekümnes.

Vanade ürikute hulgast tuli välja üks venekeelne svidetelstvo, millega oli 1913. aastal antud Kuressaare Eesti Seltsi näiteringile luba mängida “Kauka jumalat”.

“Kas pole sümboolne! Nüüd täpselt 100 aastat hiljem mängime taas seda näidendit ja luba pole vaja küsida enam kelleltki,” arutles Kuldsepp. Ta lisas, et raamatu tarvis helistas ta läbi ja intervjueeris vähemalt 120 inimest ning leidis üles ka neid, kes olid juba aastaid kadunud nii Saaremaalt kui ka rahvateatrist.

Lea Kuldsepp on oma sõnul tänulik Olavi Pestile Saaremaa muuseumist, kes teda raamatu koostamisele innustas, ning Rein Rooväljale ja Liivi Välile, kes aitasid tal inimesi üles leida ja andmeid täpsustada.

Kuldsepp ise usub, et sellest tuleb ilus raamat – kõvakaaneline, 180 lehekülge ja tiraažiga 300 eksemplari. Raamat ilmub vahetult enne Saaremaa rahvateatri juubelit, mis teatavasti on 24. jaanuaril. Teose esitlus leiab aset 26. jaanuaril, kui Kuressaare linnateatris toimub rahvateatri juubelipidu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 487 korda, sh täna 1)