Riho Kadastik ehitab õunakrõpsutehast

Riho Kadastik ehitab õunakrõpsutehast

KÄED TASKU: Edaspidi hakkavad Kadastiku õunu sorteerima inimkäte asemel sorteerimismasinad. Foto: Egon Ligi

OÜ Kadastiku Õunaaed ehitab Salme alevikku uue tootmis- ja laohoone, kus hakatakse tootma õunakrõpsusid ja õunu kaubandusvõrgu jaoks masinatega sorteerima.

“Siiamaani on lapsed söönud kartulikrõpse, nüüd hakkavad ehk rohkem sööma õunakrõpse,” ütles OÜ Kadastiku Õunaaed juht Riho Kadastik, kelle ettevõte sai PRIA-st meetme 1.6.1 alt lao- ja tootmishoone ehitamiseks 442 324 eurot.

Riho Kadastik rääkis, et õunakrõpsude valmistamiseks ostetakse koorimismasin, mis koorib ja võtab välja õunasüdame ning seejärel viilutab õuna. Edasi lähevad viilud kuivatisse ja sealt pakendamisseadmesse. Millist nime krõpsud kandma hakkavad, pole esialgu veel teada, kuid kindlasti tulevad need müüki kõikjal Eestis. Kaupluselettidele võivad krõpsupakid tulla erineva kaaluga, näiteks 30-, 50- või 100-grammised pakid. “Eks turu-uuring näitab, millist pakendit tahetakse,” ütles õunakasvataja.

Kadastiku sõnul tuuakse õunakrõpse praegu Eestisse teistest riikidest. Inimesed teevad ka ise näiteks ahjus õunakrõpse, nagu vanaemad seda tegid, rääkis Kadastik.

Saaremaa suurima õunakasvataja ambitsioonidele säilitusõuna turul viitab plaan osta tehasesse õunasorteerimismasin, mis sorteerib poodidesse minevad õunad suuruse ja kaalu järgi. Praegu tehakse sellist sorteerimist käsitsi, erineva suuruse ja kaaluga õunad sorteeritakse silma järgi.

Masin sorteerib tunnis 1,5 tonni õunu, ühel inimesel kulub sama töö tegemiseks aega terve päev.

Küsimusele, kas Kadastiku Õunaaia saadusi hakkab edaspidi kaubandusse rohkem müüki jõudma, vastas Riho Kadastik, et kuna sel aastal sai maha istutatud teine õunaaed ja järgmisel aastal lisandub veel pisut istikuid, peaks saak edaspidi suurenema. Kokku kasvab Kadastiku õunaaedades 10 000 õunapuud.

Lisaks õunte sorteerimisele ja krõpsude tootmisele tulevad tehasesse ka kaasaegsed jahutusseadmed säilitusõunte jaoks. Samuti tulevad laohoonesse seadmed, mis hoiavad ära õunte riknemise, eemaldades säilituskambritest kahjulikud gaasid.

Midagi seoses uue tootmishoonega jättis Riho Kadastik esialgu veel saladuseks. “Üks asi võib veel tulla, aga sellest ma ei taha veel rääkida. See selgub siis, kui olen kõik läbi mõelnud,” rääkis õunakasvataja ja õunamahlatootja. Kadastik märkis ka, et paar aastat tagasi Nasval tööd alustanud mahlatööstus jääb vanasse kohta.

Enam kui 500 m2 põrandapinnaga tootmishoone ehitustööd Salmel praegu juba käivad. Tehas kerkib Salme asulas
maanteelt umbes poole kilomeetri kaugusele Viiase teele. “Sinna sai maad ostetud, kuna seal oli asfalteeritud plats, ja nii tuleb ehk natuke odavam ka,” arvas Riho Kadastik.

Uus ja moodne õunakrõpsutehas peaks valmis saama järgmiseks sügiseks, kui õunaaedades valmib uus saak. Tehase omanik avaldas lootust, et ka esimesed Saaremaal tööstuslikult toodetud õunakrõpsud jõuavad poodidesse järgmisel sügisel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 148 korda, sh täna 1)