Kuressaare tõstab eelarve trimmimiseks maamaksu (6)

Jaanuarist jõustuva maamaksuseaduse muudatuse tõttu esitas Kuressaare linnavalitsus volikogule määruse eelnõu, millega soovitakse maamaksumäära linnas tõsta.

Linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu teatel vähendab kodualuse maa maamaksuvabastus linna eelarvesse laekuvat maamaksu 119 800 euro võrra. Just seepärast tehtigi eelarve tasakaalu taastamiseks volikogule ettepanek maamaksumäära tõsta.

Eelnõu kinnitamisel saab uueks maamaksumääraks Kuressaares 2% maa maksustamishinnast aastas senise 1,5% asemel. Koduomanikke volikogu otsus ei puuduta, küll aga tõuseb maamaks elamumaa omanikel, kelle elukoht ei asu maaomandiga samal aadressil, ning kõigil maaomanikel, kelle omandis oleva maa sihtotstarve pole elamumaa.

Riigikogus mullu suvel vastu võetud maamaksuseaduse muutmise seadus vabastab tuleva aasta 1. jaanuarist koduomanikud maamaksust.

Kodualune maa on inimese omandis olev elamumaa, kui sellel asuvas hoones on inimese elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele. Näiteks kui ühel inimesel on kaks kinnistut pindalaga 700 m² ja 600 m², siis maamaksuvabastus antakse ainult sellele kinnistule, kus on tema elukoht. Kui elamumaa kinnistu ületab 1500 m², tuleb ülejäänud maa eest maamaksu tasuda. Maksuvabastuse saamiseks koduomanik ühtegi avaldust esitama ei pea.

Kuressaare majandusala abilinnapea Kalle Koovi sõnul sunnib uuest aastast kehtima hakkav seadusemuudatus kohalikke omavalitsusi paratamatult minema maamaksumäära tõstmise teed. “Riik saamata jäänud tulu täies ulatuses ei kompenseeri ja ettepanek kehtivat maksumäära poole protsendi võrra ehk 2 protsendini tõsta on tehtud linnaeelarve tasakaalu huvides,” selgitas Koov. Maamaksumäära suurus võib ulatuda kuni 2,5 protsendini maa maksustamishinnast aastas ja mitmed omavalitsused on seadusemuudatuse tõttu lubanud oma maksumäärad lubatud maksimumini viia.

Volikogule esitati ka maamaksuvabastuse taotlemise korda puudutava määruse eelnõu. Seni on täies ulatuses maamaksuvabastust saanud represseeritud ning pensioni saajad on saanud 25,60 eurot maksusoodustust. Uue määruse kohaselt saavad maksuvabastust vaid represseeritud ja represseerituga võrdsustatud isikud, ja seda endiselt täies ulatuses.

Maamaksuvabastuse saamiseks saab linnavalitsusele avaldusi esitada 15. jaanuarini. Need isikud, kellele maksuvabastus on määratud eelnevatel aastatel, täiendavat avaldust esitama ei pea.

Pensionisaajate maksusoodustus asendub kodualuse maa maamaksust vabastamisega, ulatudes maksimaalselt 239,63 euroni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 762 korda, sh täna 1)