Muhu nänn Alviine Jürjestaust saab täna 100 (1)

Muhu nänn Alviine Jürjestaust saab täna 100

JÜRI TALU JUUBILARID: Jüri vanaperenaisele Alviine Jürjestaustile sekundeerib tema poeg Kalvin, kes saab aasta lõpus 70. Tütar Innal tuleb oma juubelit veel paar aastat oodata. Foto: Sander Ilvest

Täna pärastlõunal istub Pädaste mõisa Aleksandri restorani pika laua taha aukohale üks töökas muhu nänn, Vanamõisa küla Jüri talu vanaperenaine Alviine Jürjestaust.

Sada aastat tagasi talvekuu kaheksandal päeval samas talus pere kuuenda lapsena ilmavalgust näinud tüdruk sai ristinimeks Alviine Poleühtid.

Kanadast Torontost on tulnud oma kallist vanaema õnnitlema juubilari tütretütar Katrin oma perega. Otse Toompealt sõidab emaema juubelile riigikogu liige Imre Sooäär, kes põlvpükstes poisikesena veetis suurema osa ajast Jüril vanaema juures.

Juubilari poeg Kalvin Jürjestaust ei osanud eile veel öelda, kas kõik tema kolm poega oma peredega saavad juubelipeol osaleda. “Minu noorem poeg Kalvi on Ämari lennuväljal lennujuht. Kui töö võimaldab, siis sõidab temagi vanaema õnnitlema. Enn ja Jan oma peredega on kindlasti kohal,” rääkis tänavu 70-seks saav Kalvin.

Jüri Viine, nagu vanamemme Muhus teatakse-tuntakse, kasvatas üksinda üles kaks last. 1945. aastal tabas punaarmee soldati püssikuul Alviine metsatööl olnud abikaasat Artur Jürjestausti. Alviine jäi leseks. Poeg Kalvin oli siis kaheaastane ja tütar Inna ei olnud veel aastanegi. Alviine lesepõli on kestnud 68 aastat. Vaatamata eluraskustele on Viine alati olnud optimistliku ellusuhtumisega. Televiisorist jälgib ta õhinaga uudistesaateid ja kui juhtub vahetevahel ekraanil tütrepoega nägema, valdab teda äratundmisrõõm – näe, Imre jälle televiisoris!

Lapselapselapsi on Alviinel neli. Inna on kahekordne vanaema ja Kalvin kahekordne vanaisa.

“Ema on õpetanud meile koduarmastust. Läksin omal ajal Eesti põllumajanduse akadeemiasse kohe selle mõttega, et tulen lõpetamise järel koju tagasi. Nii ma ka tegin. Kodumajandis töötasin veterinaararstina 20 aastat,” rääkis Kalvin.

Inna Sooäär hindab ennekõike ema töökust: “Ema meelest oli töö tegemine väga tähtis. Me õppisime temalt tööarmastust. Luuslanki pole me löönud.”

Vanaemana on Alviine jaganud õpetussõnu kõigile viiele lapselapsele. Oma töökuse ja lahke meelega on ta kõigile eeskujuks olnud.

Tervis on juubilaril vastu pidanud. Memm oli 97-aastane, kui oli nõus puusaoperatsioonile minema. Lõikus õnnestus. Kirikuinimene on Viine ka. Kaua aega on ta laulnud kohalikus kooris.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 736 korda, sh täna 1)