Poiste keelpillifestival kogub populaarsust

Poiste keelpillifestival kogub populaarsust

TORE MÄLESTUS: Kõige noorem osaleja, 5-aastane Aksel Hendrik Karin sai Laine Sepa käest mälestuseks lambakujulise pingi. Foto: Sander Ilvest

“Mu süda on tulvil tunnetest, te tõite Kuressaare muusikakooli nii palju head muusikat,” tänas XI poiste Kuressaare keelpillifestivali hing ja korraldaja Laine Sepp laupäeva õhtul kõiki osalejaid.

Pidu oli laupäeva õhtul kella viieks lõppenud ning Laine Sepp sättis koos abilistega valmis auhinnalauda, kuhu pandi kõikide toetajate kingitused osalejatele.

Osalejaid oli tänavu aga rohkem kui mullu: publikule näitas oma oskusi 109 noort muusikut Eestist, Soomest ja Venemaalt. Festivalil osales veel 52 õpetajat, 26 klaverisaatjat ja hulgaliselt kaasasõitnud lapsevanemaid.

Kõigepealt said auhinnalaualt valida publiku lemmikud ning seejärel kõik ülejäänud osalised. Laine Sepp arvestas ka noorte muusikute pika päevaga ning igaühele oli kaasavõtmiseks valmis pandud kotike pirukatega.

Tunda end pingevabalt

Festivali juhti Laine Seppagi ei jäetud meeles pidamata. Paljud juhendajad tänasid korraldajat lillekimbu ja kommikarbiga. Mitu õpetajat kinnitas, et üritus on nii täiuslik, et selle edasiarendamine on üsna keeruline ning ilma selle festivalita ei kujuta keelpilliõpetajad oma õppeaastat enam ettegi. Poiste juhendajate sõnul toimub üritus olenemata ilmast, kehtivast riigikorrast ja raharessursist.

“Mind ennast, kõiki neid keelpillipoisse, õpetajaid, kontsertmeistreid ja kaasasõitnud lapsevanemaid vaimustab see festival,” rääkis Laine Sepp Saarte Häälele, rõhutades, et tase tõuseb iga aastaga.

Sepa sõnul on ju ülemaailmne probleem see, et orkestrid muutuvad järjest rohkem naisteorkestriteks. Just see oli üks põhjus, miks kogenud viiuliõpetajal tekkis idee korraldada festival vaid poistele.

“Väikestena poisid jooksevad, hüppavad, ronivad, ka kaklevad, mis kõik arendab nende füüsist. Seevastu tüdrukud mängivad nukkudega, joonistavad – ühesõnaga tegelevad käelise tegevusega, mis omakorda arendab vaimset poolt,” selgitas Sepp, märkides, et nii ongi algklassides tüdrukud poistest vaimselt arengult ees ning kui poisid satuvad pilli õppima, ei suuda nad tüdrukutega võistelda.

“Meeshingele on aga eriti omane vajadus eneseteostuseks ja nii jäetakse pillimänguõpingud pooleli, millest on väga kahju,” tõdes Laine Sepp. Tema sõnul tunnevad poiste keelpillifestivalil, kus ei nimetata klasse ega vanust, kus esinevad kõrvuti suur ja väike, kõik end võrdseina ja pingevabalt ning sellises vabas õhkkonnas antakse endast parim.

Osalejate arv kasvab

“Nii andunud mängu ei kuule ühelgi konkursil, isegi mitte igal kutseliste muusikute kontserdil,” rääkis Sepp, tuues näiteks, et Tveri poisid ja tšellopoisi muusikutest vanemad olid sellest nende endi kinnitusel suisa šokis.

Muusikapeo avamisel esitas mullu ja ka tänavu publiku peapreemia pälvinud Peeter Margus Tallinna Vanalinna hariduskolleegiumi muusikakoolist Ivi Tiviku klassist viiulil Piazzolla loomingut. Noormeest saatis ansambel, mis koosnes klaverist, akordionist ja kitarrist.

Tänavustel kontsertidel sai kuulata nii viiulil, vioolal, tšellol kui ka kontrabassil mängitavaid palu.
Kui mullusel festivalil osales 89 poissi ja tänavu 20 võrra rohkem, näitab see huvi suurt kasvu.

“Kahele päevale ei mahu esinejad enam ära ja tuleb paratamatult võtta juba kolm päeva,” avalikustas Sepp veidi tulevikuplaane. Tema sõnul tuli praeguseks Kuressaare festivalist juba välja kasvanud Johannes Põlda, kes on jõudnud õppimisjärjega Sibeliuse akadeemiasse, välja geniaalse mõttega: luua n-ö veteranideklubi, mille liikmed annaksid samuti ühe kontserdi.

Laine Sepp tänas kõiki osalejaid, samuti Saaremaa ettevõtteid ja eraisikuid, kes festivali toetanud.

Publikult pälvisid tänavu kõige kõrgema hinnangu Peeter Margus Vanalinna hariduskolleegiumi muusikakoolist (õp Ivi Tivik, kontsertmeister Ingrit Vooglaid), Marcel Johannes Kits Tallinna muusikakeskkoolist (õp Mart Laas, kontsertmeister Martti Raide) ja Heldur-Harry Põlda Tallinna muusikakeskkoolist (õp Mari Tampere-Bezrodny, kontsertmeister Jelena Fomina).

Kuulajate lemmikuteks valiti veel Hans Christian Aavik Tallinna muusikakeskkoolist (õp Kaido Välja, kontsertmeister Lea Leiten) ja Siluan Hirv-oja Tallinna muusikakeskkoolist (õp Mart Laas, saatis keelpillikvartett).

Laine Sepp valis tänavu ka oma isikliku lemmiku, kelleks osutus Valle-Rasmus Roots (õp Mart Laas, klaverisaatja Signe Hiis).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 264 korda, sh täna 1)