Osalusteater tutvustab lossis vanu jõulukombeid

Detsembris-jaanuaris on need, keda huvitavad ajalugu ja vanad pühadetraditsioonid, oodatud Kuressaare linnusesse osa saama õpetlikust, põnevast ja tegusast ringkäigust “Jõulud lossis”.

“Kuna toimumispaik on loss, ei taha teha me teha mingit kommertsjõuluüritust ega päkapikumaad, vaid vaatame ajalukku,” ütles ürituse lavastaja ja läbiviija Frantšeska Vakkum, tuntud ka Frankana. “See on pilguheit aastalõpule läbi vanade eestlaste silmade.”

“Tähtis on see, et inimene, kes sellele ringkäigule tuleb, ei jääks pelgalt pealtvaatajaks, vaid saaks ka ise midagi teha,” leidis ettevõtmist korraldava SA Saaremaa Turism juhatuse liige Angela Nairis, lisades, et ettevõtmise idee pärineb Saaremaa muuseumi direktorilt Endel Püüalt.

Vakkumi sõnul on tähtis, et ringkäigule tulija saaks teada, miks ja kuidas üks või teine komme on alguse saanud. “Mitte et õled pandi maha ja paneme siis meie ka, vaid miks seda tehti,” selgitas Vakkum. “Kuna kaasame oma ettevõtmisse ka õpilased, saavad nemad eeltööna uurida välja ka selliseid asju, mida nii laialt ei teata. Kas teadsite, et aasta lõppu ja pööripäeva peeti hingede käimise ajaks ning õled pandi algselt maha seepärast, et astudes mitte häirida hingede rahu, et saaks vaikselt astuda?”

Esimesed külalised on osalusteatrisse oodatud 18. detsembril, viimased ringkäigud leiavad aset 5. jaanuaril.
“Kuna meil on Saaremaal aastavahetusel palju ka vene rahvusest külalisi, ei taha me neid ilma jätta võimalusest meie kultuurile pilk peale heita,” põhjendas Franka Vakkum.

“Tegemist on kõigile, mitte ainult lastele mõeldud ettevõtmisega,” kinnitas Nairis, lisades, et ettevõtmisest võiks saada traditsioon.

Ettevõtmine saab teoks koostöös Saaremaa muuseumi, Kuressaare linnavalitsuse ja Saare maavalitsusega.
Aastalõpu osalusteatri tegemistes löövad kaasa ka Kuressaare ametikoolis animatööriks õppivad noored, kellele Franka Vakkum asus möödunud nädalal lavakunsti õpetama.

“Täna oli esimene tund, öö läbi ei maganud,” tunnistas Franka neljapäeval. “Olen noorte ja lastega tegelenud, aga õpetajaamet mulle väga tuttav pole. Õnneks läks kõik hästi.”

Vakkumi juhendada on kaks kursust – kokku 18 noort. Kavas on 30 tundi, mis kestavad jõuludeni. Vakkum kavatseb noortele õpetada lavastuse valmimiseks tarvilikke oskusi, samuti näitlemist.

“Esimeses tunnis jõudsime noortega arutades järeldusele, et kõige parem on – minu jaoks ka vana tuttav – foorumteatri meetod,” rääkis Vakkum. “See võimaldab neil selle lühikese ajaga rohkem teadmisi ja kogemusi saada. On ju noored foorumteatri töös nii lavastajad, näitlejad kui ka dramaturgid.”

Franka leiab, et jõuluprojekt lossis on hea võimalus praktiliste kogemuste omandamiseks.

Aastaid mandril elanud-töötanud Franka sõnul tähendab ametikooli õpilaste ja jõuluprojektiga tegelemine, et “väike varvas on siin juba natuke ukse vahel”. “Päriselt tagasi tulla ma siiski ei saa, sest mu süda ja hing kuulub oma teatrile, kust ma pärast kolme aastat ära tulla veel ei taha,” tunnistas Viimsi harrastusteatris lavastajana tegutsev Vakkum.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 245 korda, sh täna 1)