Eestimaa Uhkus Hilda Vohlbrück elab üleujutuse hirmus (14)

Eestimaa Uhkus Hilda Vohlbrück elab üleujutuse hirmus

HÄDAS LIIGVEEGA: Rahu külavanem Hilda Vohlbrück saab eesootava üleujutuse ootel vaid käsi laiutada. Foto: Sander Ilvest

Valjala vallas asuva Rahu küla külavanem Hilda Vohlbrück pöördus appikarjega Saarte Hääle poole, sest vallavalitsuselt ta ähvardava tulvavee vastu abi saada enam ei looda.

Kahe aasta eest Eestimaa Uhkuse tiitliga pärjatud külavanemal on põhjust hirmu tunda, sest 2010. aasta märtsis tõusis vesi tema õues tõepoolest nii kõrgele, et tungis lausa magamistuppa, tekitades maamajale tõsiseid kahjustusi.

27 aastat selles talus elanud Vohlbrück rääkis, et hädad said alguse siis, kui vallale kuuluvale teele kaks aastat tagasi uus kattekiht peale veeti. Kui varem voolas liigvesi vabalt üle tee ja valgus laiali, siis remondi ajal tee sisse pandud plasttoru seda enam ei võimalda, sest veel pole kuhugi edasi minna.

Naaberkinnistule uue kraavi kaevamiseks vallal voli polevat. Nüüd ootabki Hilda Vohl-brück hirmuga esimesi külmasid, mis vett täis truubitoru kinni külmutavad. Pärast seda tõuseb külaservas asuva maja õues veetase ilmselt taas nii palju, et vesi tungib tuppa.

“Arvestades selle sügise veerohkust ei ole mul kevadel vesi enam toas voodi ees nagu kaks aastat tagasi, vaid lausa vesivoodi,” on külavanem kindel.

Valjala vallavanem Aare Martinson ütles, et on probleemist teadlik, aga aidata praegu ei saa. “Meie näeme ühe lahendusena seda, et külavanem asendaks oma õues oleva truubi jämedamaga,” soovitas vallavanem.

“Üle tee jäävale erakinnistule kraavi kaevamine ei ole otseselt valla ülesanne ja ka mitte odav tegevus,” sõnas Martinson. Ilmselt tuleks kraav kaevata üle mitme kinnistu, sest teisel pool teed maapind tõuseb, kuid vesi peab siiski kusagile ära voolama.

Vallavanem kinnitas, et nad pole oma tublit külavanemat Hilda Vohlbrücki tema mures kindlasti mitte unustanud. Vallaelanikud võiksid lihtsalt ennast ka ise natuke aidata, leiab vallavanem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 219 korda, sh täna 1)