Mis asi on ENTRUM? (3)

Mis asi on ENTRUM

ENTRUM-i AVAMINE: Noored vallutamas Pärnu kontserdi-maja, kus peeti ENTRUM-i selle aasta esimene sessioon. Foto: Egon Ligi

Uskumatu, aga kui küsin mõnelt noorelt, kas sina osaled ka ENTRUM-il, on vastuseks üldjuhul pigem küsimus: “Mis asi see ENTRUM veel on?”
Eks tulegi siis sellest alustada.

ENTRUM-i põhiloosung “Juhi oma elu ise!” võtab programmi üldjoontes hästi kokku. Tegemist on Eesti kohta tähelepanuväärselt suure ettevõtmisega, mis ärgitab ideederikkaid noori oma mõtteid ja unistusi ise ellu viima. Kõik eeldused selleks on olemas, alustades transpordist vajalikku kohta ja lõpetades noort tema teekonnal aitavate mentoritega, keda on programmi kaasatud tervelt sada.

Ettevõtluse kogemus on vähestel

17. oktoobril Pärnu kontserdimajas toimunud ENTRUM-i selle aasta esimesele sessioonile oli ennast registreerinud 563 Lääne-Eesti noort, kellest 208 oli Pärnumaalt, 197 Viljandimaalt, 139 Saaremaalt ja 26 Hiiumaalt.

ENTRUM-i läbi viidud uuringust selgus, et enamik noortest pole seni osalenud üheski ettevõtlikkuseprogrammis ega saanud koolis majandusõpet, aktiivse ettevõtluse kogemus oli vaid üllatavalt vähesel ühel kümnendikul. Sellest probleemist lähtuvalt loodigi kolm aastat tagasi ENTRUM, mille eesmärk on Eesti noorte ettevõtlusele suunamine, neile näitamine, et see on võimalik, kui vaid eksisteerib teotahe ja mis kõige tähtsam – idee.

Nagu Pärnu kontserdimajas võis näha, oli mõtteid tõesti seinast seina. Mõni tahtis luua kõikepurustavat prügikasti, mõni Saaremaa patrioot oli aga nõuks võtnud hoopis oma kodusaare motokrossi arendada. Idee olemas – võib esimese sammu astumise taha linnukese kirja panna!

4. novembriks tuleb oma lennukas idee siiski kuidagi piiridesse suruda ja registreerida ennast järgmisele sessioonile, mis toimub 17. novembril, ja siis juba ilma konkreetse ideeta uksest sisse jalutada ei saa.

ENTRUM-i programm ei eelda, et kõigega tuleb üksi hakkama saada. Oodatakse tegutsemistahet, et leida endale mõttekaaslased või otsida üles inimesed, kelle ideega liituda.

ENTRUM-i Facebooki lehe nii-öelda tööturul võib nii mõnegi huvitava asja peale sattuda: lendav robot, tantsuvõistlus puudega inimeste aitamiseks, LANPARTY-de ühendamine üle Eesti. Tõepoolest, miks mitte lüüa kaasa ürituses, mis annab juurde kogemusi, tutvusi ja julgust ise millegagi hakkama saada.

Mõttekesed arenevad ideeks

Suurem osa kohaletulnutest oli veel ideeotsimise järgus. Pärast kokkusaamist oli enamikul aga kindlasti juba kusagil ajusopis mingi mõttekene oma teed päris ideeks saamiseni alustanud.

Säärased üritused on ülimalt tänuväärsed, kuidas muidu peaks noor ja ambitsioonikas inimene oma teed alustama? Tuleb rääkida kogemustega inimestega, kuulata edukaid isehakanuid ja olulistel teemadel kaasa rääkida. Oma panuse eelnevasse andsid ka selleaastased ENTRUM-i patroonid Mattias Lepp, Heiki Nabi, Anni Arro, Teele Viira, Marko Matvere. Nad rääkisid teemadel, mille kohta noortel tihti küsimusi tekib. Kuidas leida oma kirg? Mida teha, kui tundub, et sa ei oskagi midagi teha? Võib öelda, et küsimused said endale vastuse või vähemalt said noored ettekujutuse, kuidas õppida neile ise vastama.

Krete Sema

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 403 korda, sh täna 1)