Aktiivsed noored asjaliku kohvilaua taga

Kes noortest ei sooviks öelda sõna sekka aktuaalsetel kohalikel või isegi riiklikel teemadel? Taas kord on see võimalus tulekul, kuna juba mitmendat aastat korraldab Eesti noorteühenduste liit koos kohalike omavalitsuste ja noortekogudega osaluskohvikuid.

Osaluskohvik kujutab endast üritust, kus erinevates teemalaudades on võimalik mitteformaalses kohvikukeskkonnas vestelda noortele suuremal või vähemal määral olulistel teemadel. Teemalaudadest käivad pidevalt läbi ka erinevad nn otsustajad, kes annavad asjale juurde särtsu ja kelle näol on üldjuhul tegu inimestega, kes on teemaga hästi kursis.

Osaluskohviku unikaalsust ja olulisust kinnitab Saaremaa noortekogu aseesimees Siim-Sander Trave: “Kõige olulisem osaluskohviku juures ongi see, et noored saavad kaasa rääkida aktuaalsetel probleemidel, ning seda oma ala asjatundjatega.”

Kuressaaret väisab osaluskohvik teist aastat, kuigi “väisab” on ehk isegi vale öelda – osaluskohviku taga on tohutu hulk inimesi, kes on selle õnnestumiseks valanud verd, higi ja pisaraid. Kui aga eelmisel aastal jäi asja korraldamine viimasele minutile (sellele vaatamata oli üritus siiski väga edukas), siis sel aastal on suhtumist parandatud.

Asjaga on varakult alustatud

Kuressaare linna noortekogu aseesimehe Grete Kesküla sõnutsi on sel aastal kasuks tulnud mullu saadud niivõrd suure ürituse korraldamise kogemus. Samuti on ülimalt suur motivaator möödunud aastal kogetud noorte aktiivsus ja positiivsus.

Tänavu on ürituse korraldamisega alustatud aga juba mitu kuud varem ning praegu, kui ürituseni on jäänud veel nädal, on registreerunud juba julgelt üle saja inimese ja see arv kasvab iga päevaga.

Kindlasti on üritus muutunud ka mastaapsemaks – kui tuua välja vaid mõned nimed, siis tänavused külalised on Vjatšeslav Leedo, Ivo Linna, Madis Kallas, Urve Tiidus ja veel paljud-paljud teised oma ala asjatundjad, kelle seas on nii Saare maakonna vallavalitsejaid, ettevõtjaid kui ka muidu aktiivseid inimesi.

Tuntud tegelasi ei tasu peljata

Kindlasti ei tasu end sellest aga heidutada lasta – niivõrd väljapaistvate isiksustega suhtlemine säärases vabas õhustikus kohvitassi ääres on üllatavalt vabastav, ning veider küll ehk seda öelda, ent ollakse justkui ühisel pulgal ühise asja eest väljas.

Kui üritatakse aga pidevalt rõhutada, et see üritus on pigem aktiivsetele noortele, siis isiklikult soovitan kohale tulla ka vähemaktiivsetel, kuid laia silmaringi ja ühiskondliku huviga noortel – see on võimalus suurema vaeva ja pingutuseta välja öelda kõik, mis hingel ning sinu kodulinn võib elavneda-muutuda nende ideede kohaselt. See näib absurdina, kuid see on võimalik.

Nagu rõhutas ka Siim-Sander Trave: kuigi kindlasti on üritusel palju õpilasi ka selle pärast, et koolivaba päeva saada, siis tasub üritusel ikkagi lõpuni olla, kuna oodata on ka mitmesuguste kinkekaartide loosimist.
Läägusepiiril seistes võib ju küsida: kas oleks paremat sisustust reedesele päevale?

Kaspar Viilup

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 251 korda, sh täna 1)