Saarlanna orkaani rüpest: purjekad maabusid golfiväljakul

Saarlanna orkaani rüpest: purjekad maabusid golfiväljakul

SUPERTORM: Sandy tõttu kaotas elu vähemalt 50 inimest, üle 8,2 miljoni majapidamise jäi elektrita, murdus suur hulk puid, hävines elektriliine ja ehitisi. Foto: Virgi Kobin

USA idarannikut tabanud orkaani Sandy üle elanud saarlanna Virgi Kobini sõnul ei osanud ta orkaanile eelnenud paanikasse kuidagi suhtuda.

New Jersey osariigis juurapraktikal viibival Virgi Kobinil oli orkaan Sandy saabumise ajaks USA-s oldud kolm nädalat. Elamusi on olnud palju, kuid viimaste päevade kogemust ei saa ta vist elus enam kunagi tunda.

“Ma arvasin, et meie maja lendab ära, see oli suht vastik tunne,” rääkis Virgi Saarte Häälele kohast nimega Point Pleasant Beach, mis asub ookeanist kahe kilomeetri kaugusel. Sinna evakueerusid nad päev varem, veidi rohkem ookeani ääres asuvast paigast nimega Red Bank.

“Algul ma ei suhtunud asja väga tõsiselt, pigem mõtlesin, et mingi ameerika hullus. Eelmine päev olin ju veel jalgpalli vaatamas käinud ja kõik oli korras,” rääkis ta, lisades, et looduse jõust ei saa aimu enne, kui pole seda ise kogenud.
Virgi sõnul oli esmalt kuulda elektriseadmete plahvatusi, seejärel oli taevas läinud siniseks ja lillaks. “Nagu virmalised oleks olnud,” meenutas ta. “Kui esimest plahvatust kuulsin ja nägin, kuidas puud kukuvad, siis hakkasin küll mõtlema, et mida ma nüüd teen.”

Tema endaga on kõik korras, kuid suhtlemine välismaailmaga on üsnagi raskendatud. Näiteks Saarte Häälele Skype’i kaudu saadetud tekst jõudis kohale viivitusega ja ajaliselt segamini. Foto, mille Virgi tegi naabrite aeda kukkunud puudest, tuli kohale alles mitmendal katsel. “Levi on maas, helistada ja sõnumeid saata ei saa,” nentis Virgi.

Virgi sõnul neil vedas, kuna nad orkaani keskmesse ei sattunud. “Meil siin vedas väga. Sõitsime eile natuke ringi ja pilt on kole ning masendav,” tõdes ta. Paljudesse kohtadesse ei saavat üleujutuste tõttu ligi, majad olevat puruks, elektriliinid vedelevat maas, valgusfoorid ei tööta, teed olevat täis mahalangenud puid jne. “Keset golfiväljakut on purjekad, mille ookean kaldale lükkas. Kõik on kole,” kirjeldas ta pilti, mida eriti ette kujutada ei oska.

Nüüdseks juba suuremas osas möödunud orkaani Sandy tõttu kaotas elu vähemalt 50 inimest, üle 8,2 miljoni majapidamise jäi elektrita, murdus suur hulk puid, hävines elektriliine ja ehitisi. Kõige enam said kannatada New York ja New Jersey. Kuna see orkaan tabas maad enne halloween’i, siis hakati seda õudusfilmi tegelase Frankensteini järgi Frankenstormiks kutsuma. Meteoroloogide sõnul on Sandy viieastmelisel skaalal teise kategooria orkaan. Tuule kiirus ulatus paiguti 51 meetrini sekundis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 289 korda, sh täna 1)