Lugeja kiri: Karl Ristikivi juubel Muhus

Hiljuti möödus sada aastat kirjanik Karl Ristikivi sünnist. Liiva raamatukogu kutsus lugejad 27. oktoobril kirjandushommikule, et loetu üle üheskoos mõtteid vahetada.

Ristikivi looming on mahukas ja mitmekülgne. Kust sellele lähenemisel alustada? Eda Maripuu Muhu muuseumist pakkus välja alustada kirjaniku päevikust, ehkki selle rohkem kui 1000-leheküljelise köite läbilugemine on tõsine ettevõtmine. Aga tulemuseks on Ristikivi kui inimese, kui isiksuse süvamõistmine. See aitab ta teostestki paremini aru saada.

Ainu Kään alustas algusest – tema lapsepõlves oli nende koju muretsetud paar Ristikivi lasteraamatut. Aga kirjaniku tõsiseks austajaks kujunes ta pärast Endel Nirgi Ristikivi-raamatu “Teeline ja tähed” lugemist. Tänaseks on ta kogu Ristikivi loomingu läbi lugenud ja peab teda oma lemmikkirjanikuks.

Kirjandusteadlane Kadri Tüür käsitles seekord võrdlevalt Ristikivi ja Smuuli. Uurijana oskas ta kuulajate üllatuseks esile tuua paralleelset niihästi meeste elust kui ka loomingust.

Kokkusaamise alustuseks ja lõpetuseks laskis raamatukoguhoidja Erika Pints heliplaatidelt kuulata Ristikivi sõnadele loodud laule. Ja päris lõpuks luges Meelis Mereäär ette paar kirjaniku luuletust vene keeles – värsked tõlked Jaan Kaplinskilt.

Heino Kään

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 84 korda, sh täna 1)