Laste koolitee kestab kauem, kui seda näitab tee pikkus

laste koolitee kestab kauem kui seda näitab tee pikkusHaridusministeeriumi statistikast nähtub, et Saare- ja Muhumaa laste kooliteed ei ole ülemäära pikad. Kooli minek võtab seejuures kõvasti kauem aega, kuna koolibussid teevad “piimaringe”.

Põhikoolide õpilaste koolitee pikkuse statistika näitab, et oma kodukohas õppiva õpilase koolitee keskmine pikkus on 3,4 km. Pikema maa peavad maha käima Leisi keskkooli õpilased, kergeima vaevaga pääsevad Ruhnu ja Kuressaare lapsed.
Saarte Hääl palus ülaltoodud numbreid kommenteerida Saaremaal koolivõrgu analüüsi koostamisega tegelenud Piret Pihelil, kes nentis, et nagu keskmised teepikkused näitavad, on maakonna laste koolitee üldjuhul jalgsi läbitav. Samas viitas ta asjaolule, et tegelikult on koolitee pikkusest tähtsam selle kestus. “Üldine seisukoht on, et kooliteele ei tohiks kuluda rohkem kui 1 tund,” märkis Pihel.

Selge see, et tänapäeval kasutavad paljud kaugemal elavad õpilased kooliskäimiseks bussi ning seetõttu võib nende koolitee kestus venida üsna pikaks. Koolilapsi sõidutab üldjuhul valla tellitud koolibuss, mitte liinibussid. “Tänased pikad veod tulenevad sellest, et koolibuss sõidab nn piimaringi, st on mõni laps, kes igal hommikul külastab paljude oma koolikaaslaste kodukohti,” rääkis Pihel.

Kuidas muudaks laste koolitee pikkust paljuräägitud koolivõrgu optimeerimine, mille tagajärjel jääks koole kindlasti vähemaks? Tegelikult tähendaks see väga paljude õpilaste jaoks koolitee pikenemist. Piheli sõnul oleks siis ainuvõimalik, et kooli teenindaks mitu bussi võimalikult optimaalsete teekondadega, mitte nii, et sõidab üks buss, mis teeb suure ringi. Samas on Piret Pihel oma sõnul veendunud, et esimese kooliastme õpilased peavad õppima kodukoha lähedal ning suuremates asulates peaksid koolid olema.

Kooli ja kodu vahelise kauguse üle arutles septembris ka haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Kalle Küttis. Tema sõnul on põhikoolivõrgu üks võimalik printsiip, et kuue-klassiline kool võiks olla kodust viie kilomeetri kaugusel. Kümne kilomeetri kaugusele peaks jääma lähim täispõhikool, kus õpilane saab käia 7.–9. klassini, vahendab Maaleht Küttise arvamust.

“Aga häda on selles, et niisugune koostöö oleks valdadele priitahtlik. Kõike, mis on priitahtlik, on väga raske läbi viia,” nentis Küttis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 525 korda, sh täna 1)