Ajakaja: Hea nime väärtusest

Vanasti, kui mu vanaema mulle veel maailma asju seletas, oli tema õpetuses üks oluline ja läbiv sõnum: inimene peab kõige rohkem oma elus muretsema selle pärast, et ta “hea nimi” püsiks. Ehk siis – et meie maine oleks hoitud ja väärtustatud ja et see maine oleks hea. Mida iganes siis see hea ka tähendab.

Tänapäeval on elu muutunud. Moodsad inimesed räägivad hoopiski maine kujundamisest. On välja mõeldud mitmeid trikke ja tempe, kuidas mainet kujundada. Mõned nimetavad neid PR-trikkideks, mõned mainekujunduslikeks võteteks. Me oleme õppinud oma mainet teadlikult ja plaanipäraselt kujundama ning arvame, et see on üks meie edukuse alustalasid, sest unistus “heast nimest” ei ole veel hääbunud.

Probleem on aga selles, et kui me konstrueerime oma maine teadlikult, siis kas ja kui palju see tegelikkusele vastab? Paradoks ongi, et selles konstruktsioonide rägastikus kipume me unustama põhitõdesid ja -väärtusi ning selle alguste alguse – eetika, mis peaks meie “head nime” ehk siis mainet toetama ja toestama. Kipume piirduma vaid konstruktsioonidega ning järjest sagedamini on tekkimas olukorrad, kus peame “tühja kotti” kesk põrandat püsti hoidma, sest sisuga on nii nagu on. Vanarahvas on öelnud, et “tühi kott ei seisa püsti”. Sama kehtib siis ka konstrueeritud ja sisutühja maine kohta. Erialases keeles nimetatakse seda “särgi täispuhumiseks” ja seda ei peeta tegelikult professionaalseks käsitluseks mainekujunduses.

Aga eestlane oma lennukuses ei lase end sellest häirida, et tema ühiskonnas, ja seda eriti poliitilistel areenidel, on “täispuhutud särke” üha rohkem ja rohkem. Ja et üha sagedamini kukub üks või teine “särk” ka kokku. Aga mis sellest – häbitunne on kadunud, sest edusammud annavad nagu õigustuse olla häbitu. Sest eesmärk on hakanud pühendama abinõusid. Paraku.

Viimaste nädalate poliitilised skandaalid annavad tõsist mõtlemisainet. Nii poliitikutele endile, kes võib-olla peaksid end taas harjutama mõtisklema eetika ja “hea nime” väärtuse üle, aga ka valijatele. Et kelle me ikka laseme sinna Toompea mäele oma asju ajama, kas mõne “täispuhutud särgi” või “head nime” jätkuvalt ka sisuliselt au sees hoidva riigimehe?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 133 korda, sh täna 1)