Kõrkverest maakonna asju ajama

Sügistalvine romantika esimene lumi

JUUBILAR: Homme 65-seks saav Saarte Liinide kauaaegne juht ja nüüdne müügijuht Ants Tammleht firma kontori ees rooside taustal. Foto: Sander Ilvest

“Mu koduküla on Saaremaa tihedamini asustatud sumbkülasid. Sadamaid oli kaks – kodule lähemal väike paadisadam ja kaugemal asuv sadam suuremate aluste jaoks. Seal oli ka külmhoone ning kala soolamis- ja suitsu-tsehh,” alustas Ants Tammleht Saarte Hääle palvel pildi loomist oma sünnikülast, Kõrkverest.

Kõrkvere rannaniitudel põlvpükstes ringi lipates ja sadamasildadel kala õngitsedes, nii möödus tulevase maavanema ja kauaaegse Saarte Liinide tegevjuhi Ants Tammlehe muretu lapsepõlv.

“Veidi hiljem oli meil oma lodi. Käisime sellega põhjaõngi sisse laskmas. Veel hiljem, kui olin juba kolmeteist-neljateistaastane, usaldas omakülamees meie poistekamba kätte mootorpaadi. Kolme poisiga tundsime ennast siis juba täiskalameestena. Meie püügiveed ulatusid Muhu poolel väinatammist Viire majakani ja Saaremaa poolel Kübassaare majakani,” meenutas tollest ajast kalamehepisiku külge saanud Tammleht.

Saagi üle poisid ei kurtnud. Püügihommikutel toodi kaldale kasti kohta 6 kuni 10 kilo angerjat. Kalavastalisi oli rannas palju. Noored kalurid küsisid angerjakilo eest poolteist rubla. Leivapäts maksis tollal 12–20 kopikat.

“Kui käisime kaugemal püüdmas, siis magasime paadis. Paat oli ankrus. Siiani mõtlen tänutundega praegugi külaelus aktiivselt kaasa löövale mehele, endisele külavanemale, kes meile paadi andis. See mees on Augustin Room,” avalikustas

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 452 korda, sh täna 1)