Kuuba kriis ja sellega seotud saladused

Kuuba kriis ja sellega seotud saladused

TÕSINE VÄLJAKUTSE: Pool sajandit tagasi seisis USA tookordne president Kennedy Kuuba raketikriisi ajal raske katsumuse ees – hoida ära tuumasõja puhkemine. Ehkki suurt osa sellest, kuidas kriis tegelikult lahendati, hoiti kaua aega saladuses, pidi Ameerika president sellele vaatamata pidevalt televisioonis esinema ja Ameerika rahavale infot jagama. Foto: internet

Neil päevil möödub täpselt 50 aastat lähiajaloo ühest tõsisemast kriisist – Kuuba raketikriisist, mis oleks äärepealt kaasa toonud tuumasõja. Nimelt tegi Nõukogude Liit 1962. aasta 16.–28. oktoobril katse paigaldada Kuuba saarele tuumaraketid. Ehkki kriisist on möödunud juba pool sajandit, on selles külma sõja aegses võtmesündmuses ikka veel palju segast. Nii vähemalt arvavad mitmed ajaloolased.

Oktoobris tähistame 50 aasta möödumist Kariibi mere kriisi algusest. Poliitikud, ajakirjanikud ja ajaloolased on seda sündmust hinnanud erinevalt – seda on peetud külma sõja aja suurriikide nii nõrkuse kui ka tugevuse näiteks. Veel on seda hinnatud kui oskust rasketes oludes kompromisse saavutada.

Olgu nende hinnangutega, kuidas on, seisneb probleem tegelikult selles, et üsna sageli põhinevad Kuuba kriisist tehtud järeldused mitmetel eelarvamustel, isegi müütidel. Näiteks on üks säärastest müütidest mitmes ajalooõpikus levinud teooria, mille kohaselt olevat USA tookordne president John Kennedy jõumeetodite abil sundinud Nõukogude liidrit Nikita Hruštšovi rakette Kuubalt minema viima.

Tegelik olukord oli hoopis teistsugune. Nimelt pidas USA president kriisi ajal pidevalt nõu oma abidega. Ehkki kõik need vestlused protokolliti, hoiti nende sisu kaua aega saladuses. Tänaseks on protokollid avalikustatud ja neid lugedes selgub, et kaks liidrit saavutasid hoopiski kokkuleppe: Hruštšov koristab raketid Kuubalt, Kennedy teeb aga sama Türgis asuvate Ameerika rakettidega.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 596 korda, sh täna 1)