Jõudluskontroll müüs vigaseid kõrvamärke

Kärla valla lambakasvatajad olid sunnitud välja vahetama 250 elektroonilist kõrvamärki, kuna märkide valmistaja Šveitsi firma Datamars oli märgid vigaselt kodeerinud.

Saaremaa suuremate lambakasvatajate hulka kuuluv Saare Agro OÜ ja veel kolm sellega seotud ettevõtet tellisid jõudluskontrolli keskuselt 250 elektroonilist Datamarsi kõrvamärki, mis osutusid aga kasutamiskõlbmatuteks. Viga oli põhjustatud asjaolust, et Eestis on erinevalt paljudest teistest riikidest kõrvamärgil olev kontrollnumber (viimane number kõrvamärgil) registreerimisnumbri osa.

Kuna vigaste numbrite asendamiseks tuli ettevõtetel karjad uuesti kokku ajada, kõlbmatud märgid eemaldada ja uued asemele panna, nõuavad Kärla lambakasvatajad jõudluskontrolli keskuselt kõrvamärkide vahetamisega seotud kulutuste kompenseerimist.

Jõudluskontrolli keskuse direktor Kaivo Ilves ütles, et rahalise kompensatsiooni leidmine on keeruline, kuid loodetavasti õnnestub Saaremaa lambakasvatajatega siiski kõiki rahuldavale kokkuleppele jõuda.

Kaivo Ilvese sõnul tekkis viga jõudluskontrolli keskuse ja märgitootja möödarääkimise tõttu. “Meie pidasime silmas Eestis kehtivat numbriformaati, aga tootja pidas silmas formaati, mida paljud teised riigid kasutavad,” rääkis Ilves, kelle sõnul olid vigaseks osutunud kõrvamärgid esimene Šveitsi firmalt ostetud partii, mis jõudis Eestisse augustis. Lisaks Saaremaa tootjatele said vigaseid kõrvamärke ka üks Lõuna-Eesti lambakasvataja ja üks veisekasvataja.

Vea ilmnemisel peatas jõudluskontrolli keskus ajutiselt elektrooniliste märkide müügi, kuni tootja asendas vigased märgid tasuta.

Ilvese sõnul on Datamars iseenesest tuntud tootja, kes toodab ka lemmikloomade kiipe, aga ka sarnast tehnoloogiat pesumajades riiete identifitseerimiseks.

Jõudluskontrolli keskuse väliteenistuse osakonna juhataja Aire Pentjärve sõnul on elektroonilised kõrvamärgid tegelikult väga töökindlad, vaid mõni üksik kiip on lakanud töötamast. “Oleme püüdnud hankida normaalseid märke, turul liigub ju igasugust kraami,” ütles Pentjärv.

Kärla lambakasvatusettevõtete esindaja Annika Väli ütles Saarte Häälele vigaste kõrvamärkide kohta, et eks tegijal ikka juhtub. “Pigem on nõme see, et riik paneb kohustuse osta kõrvamärgid riiklikult ettevõttelt, selle asemel, et lambakasvataja võiks osta märgid sealt, kus on kõige odavam või kus hinna ja kvaliteedi suhe on kõige parem,” rääkis Väli. Jõudluskontroll pakub elektroonilist kõrvamärki ligemale 2,5 euro eest, kuid Väli sõnul võiksid nad Inglismaalt tellida nõuetele vastavaid kõrvamärke poole odavamalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 407 korda, sh täna 1)