Käku küla rahvale teevad tüli hulkuvad hobused (4)

käku küla rahvale teevad tüli hulkuvad hobused

AED HOBUSEID EI PEA: Eile olid hobused taas võõra maa peal söömas. Raili Pillmanni (vasakul) ja Kairi Niidi selja taga asuval õigel karjamaal oli vaid paar hobust. Foto: Sander Ilvest

Käku küla elanikele teeb peavalu kümmekond hobust, kes tihti puruneva aia tõttu oma koplis ei püsi. Hobuste omanik on aga murest murtud, sest aedu lõhuvad tema sõnul metsloomad.

Hulkudes rikuvad hobused külaelanike aedu ja lõhuvad silorulle. See on aga silorullide omanike jaoks tõsine probleem ja majanduslik kahju. Naaberkülas Kaisveres Seeder Agri OÜ-s samuti hobuseid pidava Raili Pillmanni sõnul on olukord väljunud kontrolli alt. Hobused käivad tihti tema karjamaal, mistõttu tuli tal oma hobused mujale kolida.

“Mure on seegi, et nad söövad ära teiste silorullid ja lõhuvad absoluutselt kõik aiad,” kurtis Pillmann, kes on seisukohal, et loomapidamine pole kohustuslik. “Kui sa endale aga looma juba võtad, siis on sul tema ees kohustused,” leidis Pillmann, kelle sõnul võiks hobuste omanik rohkem ka naabritega arvestada.

Omanik on suures mures

Hulkuvate hobustega on kimpus ka Taivo Tõhk, kelle koduõuel nood samuti käivad. “Sügisepoole, kui karjamaad on tühjaks söödud, käivad nad siin suhteliselt tihedalt,” viipas Tõhk hoovis olevate õunapuude poole. Ta lisas, et käis alles eelmisel reedel hobuste omanikuga rääkimas, kuid lahendust sealt ei tulnud. “Laiutab käsi, et tema ei oska midagi teha.”
Hobuste omanik Kaljo Sinijärv kinnitas, et käib järjepidevalt oma karjamaa aedu kontrollimas. Eile pärastlõunalgi oli mees taas aedu üle vaatamas. Ta tõdes, et kui päevavalges saab asi korda, siis järgmiseks hommikuks on aed jälle maas ja hobused jooksus. Süüdi polevat selles aga teps mitte hobused ise.

Sinijärve sõnul saanud kõik alguse sellest, et naabrinaine toonud tema kopli kõrval asuvale karjamaale oma märad, mispeale täkk lõhkunud tõesti aia maha. Lisaks on Sinijärve karjamaa külje all naabrite nisupõllud, kus käivat metssead, kes omakorda aedu maha jooksevad. Niisamuti on aedu tihti lõhkunud hirved. “Kui nad rahulikult tulevad, hüppavad üle, aga kui jahi ajal ajuga, siis on täitsa lõpp!”

Kui aiad juba maas, lähevadki hobused hulkuma. “Nüüd jändame iga päev. Mure on nii suur, et mine või lolliks,” ohkas Kaljo Sinijärv. Ta kinnitas, et otsib olukorrale lahendust, kuid kuni jahihooaeg kestab, pole lahendust lihtne leida.
Külarahval on kavas teha Kaarma vallavalitsusele pöördumine, et hulkumas käivate loomade probleemile lahendus leitaks. “Kuni pole ametlikku pöördumist, ei saa nad midagi teha,” tõdes Pillmann.

Vallavalitsus ootab pöördumist

Raili Pillmanni sõnul ei soovi külarahvas muud kui seda, et hobuste omanik oma karjale korraliku, loomi pidava aia ümber ehitaks.

Eile, kui Saarte Hääl teist päeva järjest Kaisveres ja Käkul hobuste pärast kohal käis, oli hetkeolukorraga parasjagu tutvumas ka Kaarma valla keskkonna peaspetsialist Kairi Niit. Tema möönis, et on probleemiga tuttav ning seda on esinenud varemgi. Kuni külarahvalt vallale kirjalikku pöördumist pole aga laekunud, ei saavat ta teemat lähemalt kommenteerida.

Veterinaar- ja toiduameti peaspetsialisti Silva Siili sõnul pidavat hobuste omanik loomi 365 päeva aastas väljas. Ka temale põhjendanud Kaljo Sinijärv loomade valla pääsemist sellega, et metsloomad lõhkuvat aiad lihtsalt maha. “Kindlasti on aiad viletsad ja kui rohi koplist otsa saab, hakkavadki hobused välja tükkima,” tähendas Siil.

 

Veterinaaramet tegeleb probleemiga

Veterinaarameti peaspetsialist Silva Siil, kes teeb aretuse järelevalvet Lääne, Saare, Hiiu ja Rapla maakonnas, tõdes, et põhiline probleem on see, et hulkuvate hobuste omanik pole võimeline loomi õpetama. Seda on aga vaja, et hobused laseksid endale päitsed pähe panna. Noored hobused tuleb kiibistada, aga selleks peab nad enne kinni võtma.

Silva Siili sõnul jäi talle hulkuvate hobuste seas silma üks, kes hüppas kolmel jalal. “Ta ei lasknud mind ligi, et jalga vaadata,” nentis Siil. Sinijärve kinnitusel liipab hobune tõesti aeg-ajalt jalga, kuid see on siiani ise kenasti üle läinud.

Silva Siil rõhutas, et tema kontrollib vaid aretuslikke küsimusi, Saare maakonnas tegeleb loomakaitse ja -tervisega Saaremaa veterinaarkeskuse peaspetsialist Andro Jürisson. Siil tegi ettekirjutuse hobused kiibistada. Mis loomadest aga edasi saab, sellele probleemile tuleb Siili sõnul lahendus leida Jürissonil. Viimane kinnitas Saarte Häälele, et võtab asja kindlasti käsile.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 286 korda, sh täna 1)