Orissaare valla arengukavasse lisandus punkt, mis näeb ette luua Orissaare gümnaasiumis võimalus sotsiaalse talupidamise õpetamiseks ja õpperühmade avamiseks.
Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär (fotol) ütles, et sotsiaalse talupidamise õpetamise punkt koorus välja ühe projekti vajadusest, mida arendab siin Maria Kaljuste. “See on talukooli projekt ja tegelikult on ta üks võimalik tuleviku õppesuund, mida on võimalik arendada just maakoolides,” rääkis vallavanem, kelle sõnul on talukooli projektist praeguseks üldiselt päris vähe räägitud.
“Päris kindlat suunda ei ole me täna küll arendama hakanud, aga me oleme selleks valmis, kui selleks vajadus ja võimalus peaks tulema,” lisas Põlluäär.
Orissaare valla arengukavas on kirjas, et sotsiaalne talupidamine on talupidamise üks vorme, kus lisaks talutoodete tootmisele pakutakse ka sotsiaalselt mahajäänutele (puuetega, sõltuvustega, raskustega inimestele) töövõimalust, et nad suhtleksid ja areneksid. Seda eelkõige sellepärast, et töö loomadega ja taimedega aitab näiteks puuetega inimestel elust aru saada ja pakub neile rõõmu. Samuti aitab see tekitada tööharjumust.
Orissaare gümnaasiumi direktor Peeter Hansberg lausus, et tema ei oska sotsiaalse talupidamise õpetamise kohta midagi öelda. “Ma ei tea sellest ausalt öeldes midagi, kuulsin sellest alles siis, kui volikogusse mindi ja keegi mulle eelmaterjali tutvustas,” tunnistas gümnaasiumi direktor, kelle sõnul ei ole koolisisestes aruteludes kordagi sotsiaalse talupidamise õpetamist arutatud.
Ka ei näe sotsiaalse talupidamise suunda ette Orissaare gümnaasiumi arengukava. Orissaare kooli gümnaasiumiosas on praegu valikainetena sisekaitseline eelkaitseõpe ja merendus, põhikoolis on võetud suund loodushariduse andmisele.
Arvasin esialgu, et kool sulgemishirmus lolliks läind, nüüd piavad ju igalpool öppesuunad olema, muidup lubata enamb kooli pidada. Aga ei, oopis vallavolinikud tulid söukse väärt mötte piale. Eks nad ise tia, mul on irm, et see küll noori maal kinni ei oia, mötelge veel.
Pisut teades asja algatand inimesi loodan, et see idee hääbub juba eos, enne kui on tükk tühja tuult tallatud, raha raisatud ja siis pauguga põhja mindud.
Hankide omale mõni hea eesti keele õetaja ja tehke emakeele ja kohaliku pärimuse suund hoopis, saavad ehk noored midagi südamesoppi, mis kodumail aitab hoida.
(Sellega vihjan hiljutisele uudisele, et tudengitel emakeelega nirud lood, mitte Orissaare kooli olukorrale)
Sotsiaalne talupidamine? Mida veel? Tegemist on puhtakujulise struktuurpopulismiga. Ühe hoobiga tahetakse tabada mitu kasulikku asja.
Sotsiaalsus võimaldab anda projektile sallivuse ja võrdse kohtlemise printsiipi.
Talupidamine on seotud traditsioonide ja kindlasti ka mingit laadi mahemajandusega.
Kooli viiakse projekt mõttega saada tuge kooli olemasolule.
Kokkuvõtteks. See kõik on lollus! Lauslollus!
Tehke parem vanade-noorte-mahepõllundus-taastuvenergia-võrdõiguslikkus-haridus-spordi-tervislik-karske-selts. Nii tabate kohe naelapea pihta!
on koostöö Orissaare moodi. Üks osapool – kool – ei tea asjast midagi,teine osapool – omakasust huvitatud ettevõtja – ei ole suutnud siiani midagi lõpuni viia ehk ei suuda seegi kord ja vallavanem on kõigi ja kõigega nõus, aga see viib alati konfliktideni nagu elu on näidanud
No tule taevas appi, sellist udumetsakollajura me küll õppima ei hakka. Pigem siis juba kuulilennutunneliluuk!!!
Kuulilennuteetunneliluuk
Keegi tahab euroraha saada. Idee tuleb suruda valla arengukavasse, siis lihtsam. Kui völikogu selle arengukavasse hääletab, siis see on rahataotluste hindamisel küllalt suur pluss. Edasi tuleb leida õige projektikirjutaja, siis ülima veenvusega taotlust kaitsta ja siis 5 aastat enam vähem usutavalt pabereid täita ja ongi talu jälle natuke paremas seisus.
No Marial jälle uus idee, neid tuleb tal nagu praegu taevast vihma. Ka mõni Maria idee on kunagi ka realiseerunud (laste sünnitamist ma arvesse ei võta)?
…Vaata Maria, jääb seltsiks sulle päikene ja selge taevas ning eurorahanuts, siiski Maria, pea meeles sedagi, et igal teol on algus ja ots. Vaata siis, et see ots ei oleks sama kurb kui Kuressaare “golfiarendajatel”.
Kui rumalad inimesed enda hulgast kõige vähem lollima välja valivad ei tähenda see, et see inimene kohe tark on.
Orissaare vanasõna 2012
5+
Kuidas see sotsiaalne talupidamine valla arengukavva sai, kui seda eelnevalt ei arutatud. Kooli paistab, pole arengukava tegemisse kaasatud.
Nimi on iseenesest natuke naljakas, esmapilgul lugedes tekitab uudishimu: mis asi see on?
http://www.ell.ee/failid/LVP2011/12_Sotsiaalse_talupidamise_ettekanne_Indrek_Rohtma_RL.pdf
lugesin ja sain targemaks, loe ka. Aga kuidas see peaks gümnaasiumiga seotud olema?
meelde tuli!!!! Orissaares õpetati ju lüpsioperaatoreid ja Kati on endiselt tegus
Ju jäeti siis uks paokile et oleks võimalik tugiisikute kursuseid jms korraldada kui vaja peaks minema. Tänapäeval ju kombeks kõik kuskile igaks juhuks sisse kirjutada
Kui Orissaare valla arengukavas on kirjas sotsiaalne talupidamine,millele järgneb selgitus kellele on see vajalik(puuetege jne). Tulenevalt sellest selgitusest saan ma aru et see suund peaks olema Kallemäe koolile sobiv.Miks siis selline selgitus ,kas nulliti sellega Orissaare Gümnaasiumi edasine käik.Sellega seoses meenubki mulle Gümnaasiumi avaaktusel vallavanema kõne küsimusega,mis on meie kooli madala taseme põhjus.AVAAKTUSEL SIIS SELLINE KÕNE…
mis madal tase? lolliks läinud või?
Gümnaasium hakkab õpetama sotsiaalset talupidamist? Huvitav, on gümnaasium siiski suuresti üldhariduslik kool. Põllumajandust õpetati siiani ikkagi vastavalt spetsialiseerunud koolides, kus talupidamise õpetamiseks vastav haritlaskond, tehnika, maa ja ruumid…. Kus hakkab toimuma praktika? Missuguse klassi õpilased lükkame klassist välja ,et seal talupidamist õpetada?
Kas pole see natuke läbimõtlemata teema? Ja huvitav on see, et järjekordselt on see üks asjaomaste osapooltega läbi rääkimata teema!
miks lahmib vallavanem mõtlematult vasakule ja paremale? Kui tuleb idee, võiks ikkagi suuta ju arutada koostööpartneritega seda ideed ja teostamise võimalikkust, nagu haritud inimestele kohane.
Miks käib Orissaare vallas uuel juhtimisel kõik salaja ja avalikustub alles ajlehe veergudel?
sa oled ikka totaalselt valesti aru saanud. mis sõimad vallavanemat kui otsuse tegi volikogu, loe protokolli ja seal pole sõnagi, et seda hakkab õpetama gümnaasium, see on üks võimalik õppesuund ja üldse vaevu lugema definitsiooni. ja valitsuse salalikkust näed samuti vaid sina, kes sa tahaksidki et kõik oleks salalik
Kuidas kool sellest midagi ei tea? Sel juhul tekib küsimus,kas see ettepanek ikka oli AVALIKUL ARUTELUL.Tundub ,et ei olnud,aga siis ei oleks tohtinud seda arengukavassse lisada.
JÄLLE MIDAGI MÄDA
Hea idee. Mulle meeldib. Vaja õppida talutööd teha.Ilma selleta oleme kõik näljas. Vajame lehmalt piima ja sealt liha.Maainimene ja talumees toidavad Eestit.