Kuressaare maksab toetusraha tagasi (7)

Kuressaare maksab toetusraha tagasi

AVAMINE: Ristiku lasteaed avati 1. oktoobril 2010. Maja õnnistas sisse kirikuõpetaja Anti Toplaan. Foto: Egon Ligi

Kuressaare on sunnitud EAS-ile tagasi maksma ligi 13 000 eurot Ristiku lasteaia ehitusel kasutatud rahast, sest ehitusel oli rikutud riigihangete seadust ning lasteaeda oli ostetud asju, mis polnud ehitustöödeks vajalikud.

Kuressaare linnavalitsusele oli Ristiku lasteaia toetusraha osaline tagasinõue paari viimase aasta jooksul juba kolmas mõru pill alla neelata. Alles eelmisel aastal pidi linn tagasi maksma osa Kuressaare muusikakooli ja Kuressaare rannaala ehituseks saadud toetustest.

Toona olid summad oluliselt suuremad, muusikakooli apsude eest tuli SA-le Innove tagasi maksta 88 985 eurot ja eksimused supelranna hoone ehitusel tähendasid Eesti-Läti programmist “Üks puhkus – kaks riiki” loodetust enam kui 33 000 euro võrra väiksemat rahasüsti.

Kuressaare linnavalitsus leidis toonaseid tegematajätmisi analüüsides, et põhisüüdlane oli endine Kuressaare abilinnapea Urmas Sepp, kes FIE-na vastutas ka probleemsete ehitushangete eest. Linnavalitsus nõudis seetõttu Sepalt n-ö trahvina sisse 640 eurot ja pärast mitu kuud kestnud vaidlusi tasus praegu Kaarma vallavalitsuses töötav Sepp sellest umbes poole.
Linnavalitsuse kolm möödalaskmist

Ristiku lasteaia probleemide kohta sai linnavalitsus aimu tänavu kevadel, kui rahandusministeeriumi audiitorid Kuressaares käisid. Juuni lõpuks kirjutas auditi juht Anneli Soomer kokku aruande, milles viitas kolmele möödalaskmisele: ostetud on asju, mis ei ole ehitustöödeks vajalikud (97,40 eurot); ehitusreservi arvelt osteti asju, mis ei ole ehitustöödeks vajalikud (6212,21 eurot); hankelepingu muutmisel on eiratud riigihangete seaduse nõudeid (6434,20 eurot).

Lõplikuks tagasinõude summaks jäi 12 894 eurot ehk 0,8 protsenti toetusest, mille kohta EAS edastas linnale teate esmaspäeval. Linnavalitsus saatis sellekohase pressiteate välja neljapäeval kell 18.16.

Linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu tõi teates välja, et ehitustöödeks mittevajalikud asjad olid peeglid, WC-tarvikud ja dosaatorid, mille ostul lähtuti terviklahenduse põhimõttest. Ka EAS asus seejuures linnavalitsuse poolele ega nõustunud auditi seisukohaga, Ehitusreservi arvelt osteti lasteaeda mitmesuguseid köögitarvikuid. Linnavalitsuse hinnangul on köögimööbel ja -tehnoloogia hoone tehnosüsteemidega tihedalt seotud. EAS nõustus, et külmkambri paigaldus oli ehitustöödest lahutamatu, kuid muude seadmete ja esemete puhul oli EAS auditiga nõus.

Auditis viidati ka, et hankelepingu muutmisel eirati riigihangete seaduse nõudeid. Audiitori hinnangul on lepingus kokkulepitud töid asendatud kallimatega: põrandaküte asendati osaliselt täiendava põrandasoojustusega ja esialgselt planeeritud muru kiviparketiga.

Linnavalitsuse teatel loobuti põrandaküttest pärast spetsialistidega konsulteerimist põhjusel, et see võib mõjutada põrandal mängivate laste tervist. EAS leidis, et linnavalitsus pidanuks seda juba hanke planeerimisel ette nägema. Samuti eeldama seda, et mururiba hooldamine oleks väiksuse tõttu tülikaks kujunenud.

Lisaks nähtub auditist, et ehitustööde omanikujärelevalve teenust OÜ-ga Vealeidja pikendades eksiti riigihangete seaduse vastu. Abilinnapea Kalle Koov ütles, et see puudutas paarikuulist perioodi, mil selgus, et vana hoone tuleb maha lõhkuda, ja mil tegelikku ehitustegevust ei toimunud, ja kolme nädalat, mis ehitajal üle tähtaja läks.

Ära tee tööd, tooda paberit!

EAS nõustus auditis tooduga, et õigusaktidest ei tulene, et teenust peab kogu ehitusperioodi vältel osutama sama teenusepakkuja.

Kalle Koovi sõnul polnud see aga linnavalitsuse probleem, vaid ehitusjärelevalvele maksis peatöövõtja, kellele omakorda oli toona nõus kõik kinni maksma EAS.

Koovi sõnul loobus linnavalitsus tagasinõude vaidlustamisest, sest lasteaia näol on linn saanud hea maja ja mis seal ikka vaielda. “Kogu asjaajamine Eestis liigub seda teed, et iga tegevuse kohta peab olema sada tõendit,” sõnas Koov, lisades, et asja võiks kokku võtta sõnadega “ära tee tööd, vaid tooda pabereid”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 103 korda, sh täna 1)